Nowy sprzęt dla Strażaków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Aby ratować ludzi straż pożarna potrzebuje odpowiedniego sprzętu. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Środowiska przekazały dotacje na jego zakup.

Jest to realna pomoc. Wiadomo, braki sprzętowe zawsze są. Dzięki takiej pomocy można sprzęt wymieniać i funkcjonować. Otrzymaliśmy 12 043 złote. Zostanie to przeznaczone na doposażenie wozu, bo też odbieraliśmy promesę na nowy ciężki wóz pożarniczy. I będzie to przeznaczone na zakup sprzętu do tego wozu – wyjaśnia Tomasz Mikula, dowódca wozu z OSP w Domaniowie.

Otrzymaliśmy 14 tysięcy, natomiast kolejne 6 tysięcy będzie pochodziło z naszego budżetu, naszej gminy – dodaje Tomasz Wach, prezes OSP w Wińsku.

O tym, na co zostaną przeznaczone środki zadecydują sami strażacy. Potrzeby są zróżnicowane i zależą od zagrożeń występujących na danym obszarze.

Te pieniądze są przekazywane na wniosek strażaków-ochotników i oni tak naprawdę wiedzą co im jest najbardziej potrzebne w danej jednostce. A tak widzimy po rozmowach z druhami, że jest duża różnorodność w zakupie sprzętu – tłumaczy poseł Paweł Hreniak.

Dotacje wynoszą do 20 tysięcy złotych dla jednostki straży. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na zakup umundurowania oraz lekkiego sprzętu.

Latarki do hełmów, ponieważ jak wiadomo praca strażaka w nocy jest bardzo utrudniona. Chcemy naszych ratowników doposażyć w podstawowy sprzęt ochrony osobistej, który pozwoli podejmować działania w każdych warunkach – o potrzebach strażaków mówi Wach.

Ubranie ochronne, pompy, często akumulatory, piły – to jest to wszystko, co jest na codzień strażakom-druhom potrzebne, a co zwiększa bezpieczeństwo – dodaje poseł Hreniak.

Zakupiony sprzęt będzie służył ratowaniu ludzi oraz ochronie środowiska. Zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem stanowić zagrożenie dla człowieka.

Oczywiście nasze działania głównie kierują się na ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, ale również i środowiska. Także jaki sprzęt by nie był zakupiony, zawsze będzie się wiązał z ochroną środowiska – wyjaśnia Wach.

Dotacja na sprzęt lekki to jednak niejedyne pieniądze, które ostatnio otrzymali dolnośląscy strażacy. 

To są środki, które idą w miliony złotych. Dziś są to promesy do 20 tysięcy złotych, to są pieniądze przeznaczone na sprzęt dla ochotników-strażaków, dla druhów. Dokładnie w tym samym miejscu, półtora tygodnia temu mieliśmy uroczystość wręczania promes na wozy strażackie – zaznacza poseł Hreniak.

Straż Pożarna na Dolnym Śląsku zostanie wkrótce wyekwipowana i przygotowana do działań ratowniczych uwzględniających specyfikę regionu. Nowy sprzęt posłuży do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom województwa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy