Nowy sprzęt i wyróżnienia – OSP w gminie Długołęka docenione

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ochotnicze Straże Pożarne i strażacy-ochotnicy to ogromne wsparcie dla systemu. Często to oni jako pierwsi są na miejscu, działają dla lokalnej społeczności, a przy tym ryzykują zdrowie i życie. Strażacy w gminie Długołęka zostali wyróżnieni i odznaczeni, otrzymali także nowy sprzęt.

Jak już syrena zawyje, to tak naprawdę każdy zrywa się z własnego miejsca – w domu czy gdziekolwiek indziej jest. Udajemy się do remizy, przebieramy się jak najszybciej i jedziemy na akcję gdziekolwiek nas wyślą. Nie wiemy nigdy, gdzie pojedziemy. Może to być drugi koniec Polski – mówi Paweł Ciosek, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczodrem.

Czasami to błahe przypadki, na przykład ktoś dzwoni, że leci dym. Przyjeżdżając na miejsce, okazuje się, że najczęściej są to grille przydomowe. Są też poważne wyjazdy. Pamiętam w miejscowości Piszkawa był taki przypadek, że małe dzieci rozpaliły sobie grilla, wiatr zdmuchnął ogień, to poszło w trawę, trawa przekazała w zagajnik i spaliło się prawie pół hektara lasu – dodaje Krzysztof Dołęcki, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Brzezia Łąka.

Strażacy-ochotnicy wyjeżdżają do wielu różnych zgłoszeń, często ryzykując życiem i zdrowiem. Pracują dla lokalnej społeczności, a jeśli nie ma wyjazdów, utrzymują sprzęt i pozostają w gotowości bojowej. Dla wielu z nich służba w OSP to pasja i rodzinna tradycja.

Znaczy to dla mnie bardzo dużo, bo mogę się wykazać w naszej lokalnej społeczności, w naszej OSP. Jest to dla mnie duża duma, móc nosić tę odznakę na piersi – podkreśla Paweł Ciosek, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczodrem.

Dużo jest takich przypadków, że słyszę tylko sygnał – telefonu nie słyszę, bo jest za głośno – proszę inwestora: podrzuć mnie pod remizę. Zostawiam pracę za duże pieniądze, bo jest zgłoszenie, więc lecę – dodaje Krzysztof Dołęcki, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Brzezia Łąka.

Z okazji obchodów Dnia Strażaka w gminie Długołęka, strażacy ochotnicy zostali wyróżnieni. OSP w Szczodrem otrzymało także nowy sprzęt, który ma pomóc ratować życie i usprawnić działania jednostki.

To jest lekki samochód dla OSP Szczodre. Takiego auta brakowało tej jednostce. To dzisiaj służy bardzo dobrze. Niech służy jak najdłużej, żeby wszystko było dobrze, pod kontrolą naszych strażaków. My wyjeżdżamy do Wrocławia, do Oleśnicy, Czernicy. To jest jedna sieć jeśli chodzi o synchronizację pożarów, wypadków. Jeździmy wszędzie tam, gdzie się coś dzieje – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Dostaliśmy lekki wóz ratowniczy. Będziemy chcieli go jeszcze doposażyć dodatkowo. Już i tak mamy wysokie wyposażenie jeśli chodzi o samo ratownictwo. Ten sprzęt pomaga nam w każdej czynności – przy pożarach, przy wypadkach. Lekki wóz jest głównie na wypadki, na miejscowe zagrożenia niezwiązane z pożarami. Jest tam 200 litrów, ale one są na inne zdarzenia – mówi Paweł Ciosek, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczodrem.

Mieszkańcy gminy Długołęka oprócz Dnia Strażaka mogli także świętować gminny Dzień Dziecka.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy