Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W 2022 roku system naziemnej telewizji cyfrowej zmieni się z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Zmiany te będą przeprowadzane stopniowo. Co ta zmiana oznacza dla odbiorców i stacji telewizyjnych?

Zmiany nastąpią od marca do czerwca przyszłego roku, czyli zostanie wprowadzony system DVB-T2. Co ważne system jest związany z kodowaniem HEVC, wiec nie wystarczy sprawdzić w telewizorze, czy odbiera system DVB-T2, ale też musimy sprawdzić, czy system DVB-T2, ale w nadawaniu HEVC – mówi Tomasz Nykiel, członek zarządu Telewizji Echo24.

To taki nowy kodek, w którym telewizja będzie nadawana. Poprawi on jakość odbioru w domowych odbiornikach, jeżeli są do tego przystosowane.

Niektóre telewizje, które do tej pory były nadawane w systemie ds, zmienią jakość na HD, czyli high definition, ale być może w przyszłości spowoduje to, że będziemy mieli więcej telewizji dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej – mówi Tomasz Nykiel, członek zarządu Telewizji Echo24.

Niektóre odbiorniki trzeba będzie wymienić, do niektórych wystarczy dokupić odpowiedni dekoder. Zmiany nie dotyczą anten.

Najważniejsze jest to, żebyśmy nie byli odcięci od telewizji i żebyśmy sprawdzili, czy nasze telewizory są na to gotowe. Jeżeli nasz telewizor nie posiada takiego systemu, czyli DVB-T2 HEVC, no to musimy albo zmienić telewizor, albo zaopatrzyć się w specjalny dekoder, taką przystawkę do telewizora, która pozwoli nam na odbieranie DVB-T2. Jeżeli chodzi o anteny, nic się nie zmieni – mówi Tomasz Nykiel, członek zarządu Telewizji Echo24.

W przypadku telewizji Echo24 czasu na zmianę będzie więcej.

Zmiana tego systemu nadawania nastąpi dopiero pod koniec czerwca przyszłego roku, więc mamy czas, żeby się do tego przygotować. A w przypadku naziemnych telewizji ogólnopolskich, ten system nadawania zostanie zmieniony od marca do czerwca przyszłego roku. Nasz system nadawania tak samo w multipleksie lokalnym 1, jak i 4, czyli w okolicach Wrocławia, ale też Kotliny Jeleniogórskiej, czy Zagłębie Miedziowe, my ten system nadawania będziemy zmieniać pod koniec czerwca, wiec nawet jeśli telewizje ogólnopolskie zmienią system nadawania już w marcu, to państwo będą mogli nadal oglądać Echo24 w starym systemie nadawania do końca czerwca – mówi Tomasz Nykiel, członek zarządu Telewizji Echo24.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy