Nowy szpital onkologiczny przy ul. Kosmonautów. Trwa przetarg nieograniczony

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Budowa nowego szpitala onkologicznego, który ma powstać przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu jest bardzo ważną i potrzebną inwestycją. Znajdzie się tam między innymi opieka kompleksowa w zakresie leczenia raka piersi, raka płuc, a co więcej raka tarczycy. Obecnie trwa nieograniczony przetarg na projekt nowej placówki, który zostanie rozstrzygnięty pod koniec lipca bieżącego roku. Po tym, jak zostanie wybrany wykonawca, będzie on miał na realizację tego zadania 51 miesięcy.

W nowej placówce będą tak naprawdę trzy szpitale – Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

Już te szpitale są połączone w jedną organizację. Ale musimy dla tych trzech szpitali znaleźć miejsce, gdzie nasi lekarze, pelęgniarki i nasz cały zespół medyczny może nieść pomoc pacjentom z całego Dolnego Śląska i nie tylko – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Specjaliści są przekonani, że we Wrocławiu takie łączone centrum jest niezbędne. Obecne warunki – stare szpitale, wieloosobowe sale dla pacjentów – nie pozwalają rozwijać nowoczesnych technologii leczenia. 

Wyniki naszego leczenia zdecydowanie poprawiły się. Mam wrażenie, że są jednymi z najlepszych w kraju, że są to wyniki takie, które już odpowiadają europejskim wynikom leczenia. Tak jak już tutaj pan dyrektor wspomniał, mamy przeszkody lokalowe. Ta infrastruktura tutaj nie przystaje do tych wszystkich założeń, które chcielibyśmy przeprowadzić – mówi prof. Marek Bębenek, specjalista chirurgii onkologicznej DCOPiH.

Pacjenci idą tam, gdzie czują się zaopiekowani i wiedzą, że opieka jest kompleksowa od początku do końca. Tam, gdzie ta opieka następuję w odpowiednim, optymalnym terminie. Co więcej, dla pacjentów nie jest ważne do końca czy operacja odbędzie się tydzień wcześniej czy dwa tygodnie później, oni chcą być zaopiekowani – mówi prof. Rafał Matkowski, kierownik Oddziału Chirurgii Piersi DCOPiH.

W tej chwili inwestycja ta jest na etapie tworzenia koncepcji projektu. Nowy szpital będzie funkcjonował w ramach tzw. unitów. Będzie kilkanaście sal operacyjnych i ponad 70 gabinetów ambulatoryjnych. Na razie powstał wstępny projekt i już wzbudził sporo kontrowersji.

Ale zobaczymy, jaki będzie efekt ostateczny. Bo proszę pamiętać, że to nie jest projekt szpitala. To jest zapis konsultacji, które trwały bardzo długo, z bardzo wieloma osobami. Projekt dopiero powstanie – mówi dr inż. Michał Grzymała-Kazłowski, architekt, kierownik projektu.

Nowy szpital ma powstać na ponad 22-hektarowej działce. Koszt budowy szacowano wstępnie na 700 mln zł. W ramach pierwszego przetargu wpłynęła tylko jedna oferta na kwotę ponad dwukrotnie wyższą.  

Dzisiaj jesteśmy w trakcie drugiego przetargu, przetargu nieograniczonego i to jest myślę wartość tego postępowania przetargowego, aby poznać oferty od wielu wykonawców. Zaczekajmy jeszcze miesiąc – do 29 lipca czas na składanie ofert – mówi Michał Nowakowski, rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformowało IMGW. Jak podkreślił instytut, ma to związek z wpływem Niżu Genueńskiego o nazwie Boris.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy