Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu. Czekają na to pacjenci i lekarze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu jest niezbędny i wszyscy o tym wiedzą. Niestety powstanie nie wcześniej niż za 4-5 lat. Wyłoniono już wykonawcę tej inwestycji. Ale to oznacza, że jeszcze przez najbliższe lata pacjenci będą leczeni w warunkach, które nie przystają do XXI wieku - wieloosobowe sale, wspólne toalety. Tak na świecie już nie leczy się pacjentów.

Pani Joanna miała zmianę na języku, ale myślała, że to nic groźnego. Niestety. 

  • Wykryto nowotwór języka, niestety złośliwy, z przerzutami na węzły chłonne. Dzięki Bogu w porę został usunięty i 1/3 języka też – mówi Joanna Szmatuła z Wrocławia.  

Pan Waldemar jeszcze spędzi tu kilka dni. Codziennie ma naświetlania. 

  • Rak nosogardła – niejednorodny, niezróżnicowany, złośliwy, nieoperacyjny – mówi , pacjent z Wrocławia. 

Pacjenci trafili do DCOPiH na oddziały w starych budynkach. Tam są małe, ciasne 4-5 osobowe sale lub takie – ośmioosobowe. W największej jest nawet 11 chorych. Warunki są fatalne. 

  • Łazienka kobieco-męska że tak powiem. Wchodzi się i po jednaj stronie jest kabina dla mężczyzn i jeden ciasny prysznic. Komfort? Brak komfortu, jest ciasno, toalety są mieszane – mówią pacjenci onkologiczni szpitala.  

Pacjentów onkologicznych z roku na rok jest coraz więcej. 

  • Pandemia, dług zdrowotny, który powstał w czasie pandemii covidowej zaczynamy coraz bardziej odczuwać. Widzimy to w kolejkach, które są dłuższe. Czas oczekiwania nam się wydłużył i to wszystko źle wpłynęło na całą służbę zdrowia  – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyr. ds. rozwoju  DCOPiH we Wrocławiu. 

Budowa nowego szpitala onkologicznego to konieczność. W zeszłym roku przetarg unieważniono, bo zgłosiła się tylko jedna firma, a oferta przekraczała możliwości finansowe szpitala. Stąd konieczność ogłoszenia kolejnego przetargu. 

  • Przetarg drugi pokazał, że wszystkich 5 oferentów dało kwoty niższe niż w pierwszym przetargu. Oferta, która uzyskała największą liczbę punktów – firmy POOR, za kwotę 1 mld. 55 tys. zł. – jest w naszych możliwościach finansowych –  mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik dyr. ds. rozwoju  DCOPiH we Wrocławiu. 

Budżet państwa przeznaczył na tę inwestycję 550 mln. zł, reszta jest po stronie Urzędu Marszałkowskiego. Nowy szpital to szansa na nowoczesne, komfortowe leczenie większej liczby chorych. W nowym szpitalu będzie ponad 670 łóżek. 

  • W zakresie bloku operacyjnego następuje zwiększenie ilości sal ilości operacyjnych. Będzie 14, teraz w dwóch lokalizacjach jest 8. To wąskie gardło, którym jest blok operacyjny w sposób istotny uda nam się poszerzyć i dużo więcej pacjentów będzie mogło być zaopatrzonych – dodaje dyrektor Paweł Zawadzki. 

Po podpisaniu umowy nowy szpital może powstać za 51 miesięcy. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy