O-CAL-eni. Grupa pełna tradycji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dbają o to, by nie zapomnieć o tradycji i obyczajach. Organizują wydarzenia, które towarzyszą ważnym świętom. Tym właśnie zajmuje się grupa O-CAL-eni, której liderką jest Ewa Rapacz.

Działania są wielorakie. Zajmujemy się przygotowaniem i wykonaniem warsztatów związanych ze świętami narodowymi i katolickimi – mówi Ewa Rapacz, liderka grupy.

Grupa powstała ponad 10 lat temu. Pandemia nieco ograniczyła działalność grupy, ale na pewno jej nie zatrzymała. 

Spotykamy się raz w tygodniu. Teraz trochę rzadziej. Zaczynaliśmy od wieczorków autorski, wernisaży osób, które zaczęli tworzyć właśnie na emeryturze  – dodaje liderka.

Nazwa grupy także skrywa w sobie tajemnicę. Wszystko zaczęło się od zajęć, które pozwoliły seniorom bardziej poznać siebie nawzajem. 

O, CAL od Centrum Aktywizacji Lokalnej  i końcówka Eni, żeby stworzyć pewną całość. Ocaleni od samotności, wykluczenia społecznego i smutku – wyjaśnia liderka. 

Sama liderka podkreśla, że dla niej najważniejsze jest, aby seniorzy przekazywali te zwyczaje młodszemu pokoleniu. Ona sama stworzyła tę grupę, jako kontynuację domowych tradycji. 

Moi rodzice prowadzili bardzo otwarty dom. Jak miałam już swoje dzieci także przejęłam od mojej mamy pewne tradycje – dodaje liderka. 

Najbliższe działania seniorów będą dotyczyły imienin Andrzeja, czyli Andrzejek. Oprócz popularnego lania wosku, to święto skrywa wiele innych tradycji. Tradycje i obyczaje to część naszej kultury, grupa O-CAL-eni to seniorzy, którzy chcieliby pozostawić je w pamięci.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy