Obchody 104. rocznicy powstania Policji Państwowej. Festyn policyjny w Kiełczowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym toku przypada 104. rocznica powstania Policji Państwowej. Obchody Święta Policji w powiecie wrocławskim tym razem odbyły się 27 lipca na terenie Szkoły Podstawowej w Kiełczowie. Mieszkańcy również mogli dołączyć do świętowania i wziąć udział w pikniku, który został organizowany specjalnie na tę okazję.

Uroczyste obchody rozpoczynają się już o godzinie 12.00, czyli lada moment, ale już trwa piknik dla dzieci, dla rodzin z dziećmi oraz dla dorosłych. Tak że dzisiaj impreza w stylu open, dla wszystkich. A dla policjantów to wyjątkowy dzień – mówi st. asp. Aleksandra Freus, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. 

Służba w policji nie należy do najłatwiejszych. Nie raz funkcjonariusze ryzykują własnym życiem, biorąc udział w różnego rodzaju akcjach. W trakcie oficjalnej części obchodów Święta Policji zostały rozdane listy gratulacyjne, wyróżnienia, odznaczenia oraz rozkazy w związku z awansami. W ramach festynu na terenie Szkoły Podstawowej w Kiełczowie pojawiły się różne stoiska policyjne, ale też innych służb między innymi 16. Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej.

Przyjechaliśmy tutaj się zaprezentować, chociażby pod kątem takim, jakim sprzętem dysponujemy i wspomagamy się w trakcie naszej służby. Przede wszystkim pokazujemy nasz sprzęt pirotechniczny, pojazd ambulans pirotechniczny, również kombinezony pirotechniczne, w które nasi funkcjonariusze się ubierają. – Widzę, że też macie tutaj ze sobą pieska. Kto to? – To jest nasz pies służbowy Emi. Piesek jest szkolony na wykrywanie materiałów wybuchowych. To jest pies funkcjonariusz służy z nami, dokładnie na lotnisku – mówi st. chor. Agata Szczerbińska, Straż Graniczna, placówka Wrocław – Strachowice.

Oprócz tego, jest oczywiście bardzo dużo różnego rodzaju policjantów, mamy tutaj ruch drogowy z motorami i techników kryminalistyki, którzy pokazują swój specjalny radiowóz, na którym jeżdżą na oględziny. Również mamy różne atrakcje: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe i komisarza Lwa na pierwszym planie dla dzieciaków – mówi sierż. Klaudia Bębenek, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. 

Dla dzieci było również przewidziane „Wyzwanie detektywa”, w ramach którego mogły one zbierać pieczątki, a później wylosować sobie jakieś nagrody. 

Fajnie jest? – Tak. – Dlaczego? – Bo można zrobić odciski palców, podnieść karabin. – Interesują cię takie policyjne rzeczy? – Tak. – Chciałabyś w przyszłości wstąpić do policji. – Chciałabym.

-A tutaj jeśli chodzi o ciebie, jak się podoba? – Najbardziej mi się podoba skład zbrojny. – Co tam ciekawego zobaczyłeś? – Karabiny różne, bronie. – Masz w planach, żeby w przyszłości wstąpić do policji lub do wojska? – Nie. – Czyli jakieś inne masz plany? – Piłka nożna.

Bardzo mi się podobały różne pistolety. – Coś jeszcze? Co się udało zobaczyć? – Udało mi się zrobić test karabinu. – Widziałam, że robiliście też zdjęcia z komisarzem Lwem? – Tak. – Lubisz komisarza Lwa? – Lubię. – Gdzieś może jeszcze byliście? – Nie. Zaraz gdzieś idziemy. – Wiesz gdzie idziecie? – Nie. – To się dowiesz w międzyczasie? – Tak jest. – W przyszłości chciałabyś zostać policjantką? – Tak. – Naprawdę? – Tak – mówią uczestnicy festynu policyjnego.

Służba w policji jest to zawód bardzo odpowiedzialny, ale też ciekawy. Więc, jak widać, przyszłych kandydatów nie brakuje.