Obchody 77. Święta Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak co roku, na przełomie lutego i marca na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyło się święto uczelni.

To już 77. święto uczelni, która zaczynała w 1947 roku jeszcze jako Wyższa Szkoła Handlowa. Tegoroczne wydarzenie stało pod znakiem retrospekcji dwóch kadencji ustępującego rektora, profesora Andrzeja Kalety. Wspominał on największe osiągnięcia, ale i wyzwania, z którymi mierzyła się uczelnia w ciągu ostatnich ośmiu lat.


Tych wyzwań było dużo więcej niż się spodziewaliśmy. Natomiast, jak pomyśleć o takim największym wyzwaniu, które tutaj się pojawiało, no to chyba to było to wyzwanie takie cywilizacyjne, digitalizacyjne związane z pandemią. Jak patrzymy z tej długiej perspektywy, to chyba tutaj to było największym szokiem i największe dalekie skutki będzie miało – mówi prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Jednak również przyszłość uniwersytetu stoi pod znakiem zapytania. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowanie w nauce to coś, z czym uczelnie oswoić muszą się bardzo szybko. Profesor Kaleta przewiduje, że w najbliższych latach część uniwersytetów może zupełnie odmienić sposób swojego działania.

To jest rewolucja. Z drugiej strony chyba nie mniejszym wyzwaniem są te zmiany społeczne. Te zmiany społeczne, my widzimy to już dzisiaj, nadchodzą pokolenia zupełnie inne niż te, które do niedawna były. Na to nakłada się demografia, czyli niż znowu demograficzny, więc to będzie gigantyczne wezwanie dla nasze i dla wszystkich uczelni – dodaje prof. dr hab. Andrzej Kaleta.

W trakcie obchodów 77. święta Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozdano również medale i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych pracowników. Niezwykle istotnym było nadanie tytułu profesora honorowego UEW dla profesora Józefa Dziechciarza, naukowca związanego z uniwersytetem od prawie sześciu dekad.

Ja na uczelni już jestem 58 lat, więc gdzieś tam na trzecim roku studiów zetknąłem się jako młody, gniewny z dziekanem i on mnie nakierował. Mniej gniewności, a więcej konstruktywności – wspomina prof. dr hab. Józef Dziechciarz.

Profesor Dziechciarz nie krył wzruszenia i dumy. Jego wieloletnia kariera obfitowała w wydarzenia ważne nie tylko dla Uniwersytetów Ekonomicznego, ale także dla całej Polski.

Z tych 60 lat, te półtora roku intensywnego stanu wojennego odbiło się najbardziej, ale były również okresy pozytywistyczne. Proszę zobaczyć na te budynki, które tutaj są wybudowane nowe. To wszystko za moich czasów. Nie znam ani jednego rektora, z którego powinniśmy czy moglibyśmy się wstydzić. Przez te 60 lat zawsze miałem wrażenie, że mam siłę współdecydowania – mówi prof. dr hab. Józef Dziechciarz.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy