Obligacje miasta Jeleniej Góry. Spór w Radzie Miejskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zmiany podatkowe nałożone na samorządy sprawiły, że wiele z nich szuka oszczędności lub tak jak w Jeleniej Górze wypuszcza na rynek obligacje. Urząd miasta Jeleniej Góry wypuścił obligacje o wartości 65 milionów złotych. Jak tłumaczy Jerzy Łużniak prezydent miasta, wszystko wynika ze zmian w udziale z podatku PIT.

– Te obligacje są przede wszystkim skierowane do działań inwestycyjnych, ale także po to, żebyśmy jako miasto mogli jakoś funkcjonować. Martwi mnie zachowanie koleżanek i kolegów z opozycji, którzy zarzucają nam niefrasobliwość w wydawaniu publicznych pieniędzy. Mówią, że zadłużamy miasto. Żałuję, że te żale nie były wylewany, gdy pieniądze zabierał nam rząd – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. 

Prezydent zdradza, że od 2019 roku rząd zabrał miastu około 118 milionów złotych. W tym roku także dochodów będzie mniej. 

– Mamy około 50 do 55 milionów mniej dochodów w udziale w podatku dochodowym od osób fizycznych aniżeli prawidłowo wyliczona kwota. W związku z tym musieliśmy szukać rozwiązania takiego, żeby sfinansować działalność bieżącą miasta. Dokładnie funkcjonowanie szkół, innych jednostek organizacyjnych, utrzymanie infrastruktury itd – dodaje Jacek Kopeć, skarbnik Jeleniej Góry.

– Dziś mamy 94 miliony udziału w podatku PIT, a według wyliczeń Związku Miast Polskich powinniśmy mieć około 150 milionów złotych. Czyli 1/3 dochodu z PIT-u zabiera nam rząd. W tym momencie byliśmy zmuszeni do tego, żeby taki obligacje wypuścić. To tak jak złodziej kradnie, trochę odda i dziwi się, że to nam nie wystarcza na przeżycie – podsumowuje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy