Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa – 16.04

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowe rozporządzenie Rady Ministrów nakłada obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nie musza to być maseczki. Jeśli jednak wybór padnie na te jednorazowe, muszą być często wymieniane.

Obowiązek zakrycia ust i nosa nie mówi o konieczności posiadania maseczki. Można to zrobić zarówno za pomocą szalika lub chusty. Przepis dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach i w pracy. Wyjątkiem są dzieci do 4. roku życia lub osoby, którym stan zdrowia na to nie pozwala. Straż miejska zapowiada, że będzie monitorować przestrzeganie przepisu.

Będziemy podejmować interwencje wobec osób, które nie przestrzegają przepisu. Natomiast kary będą nakładany w szczególnych przypadkach wyjątkowego lekceważenia nowego obowiązku – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Grzywna za nieprzestrzeganie przepisu może wynieść do 500 złotych, a w szczególnych przypadkach Straż Miejska może zawiadomić Sanepid. Wtedy wartość kary może wzrosnąć nawet do 30 tysięcy złotych.  

Możemy nie przyjąć mandatu od funkcjonariusza, wtedy sprawa trafia do sądu. Musimy wówczas wziąć pod uwagę, że jeżeli dojedzie do postępowania to kwota do zapłaty może wzrosnąć – zdradza Robert Staszewski, radca prawny.

Nakaz będzie obowiązywał do odwołania. Warto pamietać, że maseczki jednorazowe muszą być wymieniane znacznie częściej.

Maseczka chirurgiczna musi być zmieniana co 20 do 40 minut, ponieważ gromadzą się na niej wilgoć i bakterie. Jeśli w odpowiednim czasie jej nie wymienimy, to te bakterie będą się namnażać – tłumaczy prof. Krzysztof Simon, Ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala przy ul. Koszarowej.

W ramach wsparcia nowego obostrzenia, maseczki założyły także wrocławskie pomniki. Krasnale, Szermierz, a także pomnik Aleksandra Fredry od dziś świecą przykładem.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy