Obywatelski Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu ma powstać Panel Obywatelski. Czy dzięki niemu mieszkańcy będą mieli wpływ na zarządzanie miastem?

Panel obywatelski ma być nową formą współzarządzania miastem. W trakcie serii spotkań mieszkańcy będą debatować na temat transportu we Wrocławiu.

Panel Obywatelski jest szczególną formą dialogu społecznego. Paneliści są wylosowywani. W pierwszym odruchu wysyłane są zaproszenia pod ok. 20 tysięcy adresów. W zaproszeniu są informacje dotyczące rejestracji do panelu – tłumaczy Krzysztof Ziental z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Chętni, którzy zarejestrują się w systemie będą automatycznie brani pod uwagę w drugim losowaniu, w którym zostaną ostatecznie wybrani paneliści. Mieszkańcy będą rozmawiać na tematy związane z transportem. 

To będą osoby wskazane w losowy sposób. Będą przy tym brane pod uwagę kryteria typu: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, żeby odzwierciedlić strukturę demograficzną Wrocławia. Mówi się, że panel to takie miasto w pigułce – mówi Tadeusz Mincer z Fundacji Dom Pokoju.

Wśród poruszanych kwestii znajdzie się aspekt skomunikowania osiedli ościennych z centrum miasta oraz strefy czystego transportu, która ma pozwala na zmniejszenie emisji spalin na danym obszarze.

Ci paneliści spotkają się najpierw na dwóch spotkaniach edukacyjnych zdobywając wiedzę na temat, na który będą dyskutować. Następnie mają 3 dni aby wypracować tzw. rekomendacje i na nie później zagłosować – dodaje Krzysztof Ziental.

Prace przygotowawcze do panelu już trwają. Losowanie uczestników odbędzie się w marcu.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy