Dolnoślązacy długo czekali na ten moment – 12 grudnia rusza pierwsze połączenie w aglomeracji wrocławskiej na zmodernizowanej linii 292 na odcinku Wrocław Główny – Jelcz Laskowice. Relacja będzie obsługiwana przez nowo zakupiony pociąg hybrydowy kolei dolnośląskiej. Planowanych jest 7 par połączeń na dobę. Marszałek województwa dolnośląskiego wraz z członkami zarządu województwa dolnośląskiego, wiceprezydentem Wrocławia, wójtem Czernicy i burmistrzem Jelcza-Laskowic podpisali porozumienie dotyczące uruchomienia połączeń pasażerskich w ramach Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych.
– Podpisaliśmy porozumienie, jestem głęboko przekonany o tym, że to jest pierwszy krok do powstania dolnośląskiej aglomeracji jeżeli chodzi o kolej. Jesteśmy skazani na kolej – nie tylko stawiamy na nią, nie tylko widzimy w niej przyszłość, ale tak naprawdę obserwując to co dzieje się w okolicy Wrocławia, ale i tych dużych miast dolnośląskich ta potrzeba jest ogromna. Nowo powstające osiedla powodują to, że ten ruch musi być skanalizowany – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
–Rolą Kolei Dolnośląskich było zakupienie nowoczesnych, ekologicznych pociągów. Mamy już na pokładzie trzy takie pojazdy hybrydowe, ultranowoczesne, ekologiczne. I te pojazdy dzięki temu, że opóźnia się oddanie do użytku nowej linii kolejowej do Świdnicy przez Sobótkę, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie, będą tymczasowo – od 12 grudnia – przeznaczone do obsługi tej nowej linii z Jelcza-Laskowice, przez gminę Czernica do Wrocławia Głównego przez Nadodrze. Wczoraj odbyła się już jazda testowa jeszcze większego pociągu, który w przyszłym roku stanie się własnością Kolei Dolnośląskich. I te pięcioczłonowe pociągi Elf 2 z firmy Pesa, które będą mogły zabrać nawet pięćset osób na swój pokład, będą obsługiwać tę linię kolejową – komentuje Damian Stawikowski, prezes zarządu Kolei Dolnośląskich S.A.
Jak podkreślają włodarze miasta powstanie kolei aglomeracyjnej ma być dużym odciążeniem dla ruchu drogowego zarówno Wrocławia jak i jego okolic.
=We Wrocławiu to również oznacza połączenie wprost dla wrocławian, czyli nowe przystanki Wojnów Wschód z Park&Ride przystanek Popiele, który będzie obsługiwał również pracowników 3M, Volvo i Orlenu. Później kolejne przystanki aż do dworca głównego pokazują, że ten potencjał również w ramach samej gminy Wrocławia zyska nowe źródło transportu i nowe rozwiązanie transportowe. Ale oczywiście wiemy, że działamy jako metropolia, jako aglomeracja i w tym znaczeniu chcemy uzyskać minimalizacje wjeżdżających aut do Wrocławia. Czyli te korki, które tworzą się we wschodniej stronie Wrocławia, będą minimalizowane, bo liczymy na to, że te połączenia, szczególnie poranne i popołudniowe pozwolą na ograniczenie o kilkaset, a nawet kilka tysięcy, aut w skali każdego dnia – dodaje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Dolny Śląsk coraz odważniej stawia na kolej. Od września 2022 r. w ramach połączeń aglomeracyjnych planowane jest uruchomienie kolejnych 15 par połączeń.