– 15 lat minęło nam jak jedna chwilka, choć przyznam, że przez ten okres zorganizowaliśmy nie setki, ale tysiące wydarzeń. Były one bardzo różnorodne, od malutkich po ogromne, i osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom umiejętności organizacyjnych. Zespół również znacznie się rozwinął. To zupełnie inni ludzie niż ci sprzed 15 lat. W zespole jest całkiem sporo osób, które pracują tu od początku, a ta ilość doświadczeń, ogromna liczba szkoleń, przyglądanie się temu, co się dzieje w kulturze, owocuje tym, że naprawdę mamy do zaoferowania szereg bardzo różnorodnych i wysokiej jakości wydarzeń – mówi Anita Kaczmarska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.
– Ośrodek Kultury prowadzi wiele różnorodnych działań, w tym również zajęcia warsztatowe. Oferta jest dosyć szeroka. Jeśli chodzi o warsztaty stałe i zajęcia popołudniowe, skierowane do różnych grup wiekowych, to obecnie mamy warsztaty plastyczne oraz warsztaty wokalne. Oferujemy również możliwość nauki gry na instrumentach – gitarze i pianinie. Bardzo popularne są zajęcia ruchowe; mamy jogę i fitness. Planujemy także prowadzenie zajęć tanecznych dla dzieci, w tym afrykańskiego tańca połączonego z rytmiką. Myślę, że na tych zajęciach będzie pewna dowolność, więc zapraszamy osoby, które czują pasję do tańca – tłumaczy Joanna Kopacz-Czerniawska, specjalistka ds. organizacji warsztatów i imprez w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności w Szklarskiej Porębie.
Znajdziemy tam zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po seniorów.
– Przede wszystkim dla mnie to jest odskocznia od codziennego życia i pracy. Spotykamy się tutaj popołudniami i do wieczora omawiamy projekty, przyglądamy się pracom innych uczestników i rozmawiamy. To swego rodzaju oczyszczenie umysłu po codziennym dniu pracy, ale też radość z tworzenia czegoś nowego. Jest to bardzo dostępne – nie trzeba być artystą ani kończyć różnych szkół czy Akademii Sztuk Pięknych, by móc się tu w pełni realizować i mieć swoje wystawy – komentuje Anna Wójcikiewicz, uczestniczka warsztatów.
– Oprócz stałej oferty organizujemy również warsztaty okolicznościowe związane z różnymi świętami. Już teraz myślimy o Bożym Narodzeniu i przygotowujemy ofertę. Oprócz tych stałych zajęć prowadzimy również wydarzenia towarzyszące, w tym dodatkowe warsztaty. Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka i strony internetowej, gdzie na bieżąco pojawiają się aktualne informacje – dodaje Joanna Kopacz-Czerniawska, specjalistka ds. organizacji warsztatów i imprez w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności w Szklarskiej Porębie.
Przy ośrodku działa Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz dyskusyjny klub filmowy, zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży.
– Postanowiliśmy, że będziemy działać na rzecz mieszkańców, mimo że jesteśmy w miasteczku turystycznym. Chcemy, aby mieszkańcy integrowali się poprzez wydarzenia kulturalne, bo silna lokalna społeczność zadba o to, jak dobrze żyć w Szklarskiej Porębie. Zadba także o markę miasta, przyciągając turystów, którzy stanowią o sukcesie ekonomicznym naszej miejscowości. Nasza misja jest mocno związana z turystyką, ale przede wszystkim nasze wydarzenia są skierowane do mieszkańców – wyjaśnia Anita Kaczmarska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.