Od 20 lat w gminie Kobierzyce powstają świetlice dla mieszkańców. W budowie są kolejne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dokładnie 3,5 roku temu pokazywaliśmy budowę świetlicy w Ślęzie. W tym czasie udało się ją wykończyć i oddać do użytku mieszkańcom. Do tej pory takich obiektów na terenie gminy powstało 20, a na tym nie koniec. W planach już są kolejne.

Zdaniem wójta, założenie było takie, żeby w każdej miejscowości była świetlica dla mieszkańców. Każda wyposażona w kuchnię, sale i sanitariaty. Jako pierwsze powstały dwie w Solnej i Pustkowie Żurowskim. Dziś świetlic jest 20, między innymi w Żernikach Małych, Kuklicach, Cieszycach.

– Przed wielu laty przyjęliśmy taki bardzo śmiały wtedy wydawało się program budowy świetlic w każdej miejscowości. Nikt nie wierzył, że to się uda. Udało się. To jest jeden z obiektów. W tej chwili oddany do użytku, jeden z ostatnich obiektów. Mianowicie wybudowaliśmy w tym czasie 20 nowych świetlic, a w tej chwili jesteśmy w Żernikach Małych, taki sam obiekt, taka sama świetlica jest również w Strzyżowicach. To jest projekt bliźniaczy. Natomiast w innych miejscowościach to są indywidualne projekty. Każda jest inna, każda jest dostosowana do potrzeb mieszkańców i liczby mieszkańców – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Świetlice zaczęły powstawać na prośbę mieszkańców. I to oni potem mają duży wpływ na to, co dzieje się w samych świetlicach i wokół nich.

– Teren rekreacyjny planujemy jeszcze bardziej rozbudować. Już znajdują się na nim urządzenia siłowni zewnętrznej, tyrolka, znajduje się również mini boisko do koszykówki. Ale już w ubiegłym roku zaplanowaliśmy i już jest projekt na zagospodarowanie tego terenu jeszcze bardziej – mówi Anna Wilisowska, sołtys wsi Damianowice.

– Na zebraniach wiejskich były cały czas pytania kiedy będzie, będą budowane świetlice, kiedy będziemy mieli to miejsce tak naprawdę do spotkań, do integracji. To też spotkanie nie tylko dla dorosłych, tu są też zajęcia dla dzieci. Tutaj może spotkać się młodzież, tutaj również są zajęcia fitness, tak że tych zajęć też jest sporo – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce

Poza nowo wybudowanym świetlicami, na terenie gminy są także takie, które przeszły gruntowny remont – na przykład świetlica w Pustkowie Wilczkowskim. W jednym budynku mieści się świetlica i siedziba OSP, ale te funkcje są oddzielone. 

– Oprócz budowy nowych świetlic, wszystkie, które istniały, zostały wyremontowane. To były kapitalne remonty. Niektóre z nich, jak na przykład z Pustkowia Żurowskiego, zupełnie zmieniły bryły architektoniczną. To był taki typowy klocek z lat 60. Przeprojektowaliśmy to, dobudowaliśmy, rozbudowaliśmy. Przy okazji jest tutaj również budynek straży pożarnej, więc to jeden z obiektów przykład właśnie remontu i jakby nowego życia starej świetlicy – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Już teraz trwa budowa kolejnych dwóch świetlic. 

– W tej chwili jesteśmy w miejscowości Żurawice. Jest to jedna z dwóch budowanych aktualnie świetlic. Druga jest w miejscowości Nowiny. I w tym roku mieszkańcy będą mieli już możliwość korzystania z tego nowego obiektu. Nie było tego nigdy w Żurawicach, więc to będzie pierwsza świetlica. Myślę, że ku zadowoleniu naszych mieszkańców – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy