Od 25 lat budują polską gospodarkę. WSSE Invest-Park liderem wśród polskich stref ekonomicznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ponad 3 tysiące nowych miejsc pracy i 27 nowych inwestycji na łączną kwotę ponad 7 mld zł - takim wynikiem Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest Park podsumowała ubiegły, jubileuszowy rok dla strefy. To jest najlepszy wynik spośród innych stref w całej Polsce. Pomimo trudnej sytuacji na świecie, 2022 rok był dobrym rokiem dla Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej pod kątem nowych inwestycji, ale nie tylko.

Z drugiej strony jest bardzo ważna aktywność edukacyjna, dbamy o to. Pod koniec zeszłego roku, w grudniu otworzyliśmy Centrum Szkoleniowe VR. Cały czas rozszerzamy działalność klastra edukacyjnego – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu, WSSE Invest-Park.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna obecnie realizuje także program budowy nowych hal przemysłowo-magazynowych, w ramach którego powstanie siedem tak zwanych Lokalnych Centrów Biznesu. Docelowo takie centra pojawią się w różnych częściach Dolnego Śląska, a dokładnie w Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i w Jaworzynie Śląskiej, na Opolszczyźnie: w Nysie i Brzegu, jak również w wielkopolskiej Wrześni. Pierwsza z siedmiu hal została wybudowana i oddana do użytku w lutym 2022 roku przy ul. Villardczyków 17 w Wałbrzychu, gdzie właśnie powstało wspomniane już Nowoczesne Centrum Szkoleniowe Innovation Park.

Chcemy w tym roku otworzyć cztery kolejne hale. Dziś już rozmawiamy z przedsiębiorcami o najmie, potencjalnym korzystaniu z tych obiektów. Bardzo nas cieszy, że jest duże zainteresowanie obiektami, które albo jeszcze są na etapie budowy albo tak naprawdę jeszcze te budowy nie zostały rozpoczęte – mówi dr Mariusz Tomczak, Dyrektor Zarządzający WSSE Invest-Park.

W planach strefy na najbliższe lata jest także rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz w zakresie produkcji wodoru. Realizacja tego celu będzie możliwa dzięki temu, że strefa jest członkiem Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Jednym z takich projektów, który chcemy zrealizować jest projekt wałbrzyskiego hubu wodorowego. Już w przyszłym roku na terenie Wałbrzycha pojawią się autobusy wodorowe, które gmina Wałbrzych będzie wykorzystywała do transportu publicznego. Pojawi się również stacja do tankowania wodoru, którą na ul. Wysockiego planuje zrealizować PKN Orlen. Więc pojawia się potrzeba związana z tym, aby ten wodór można było produkować tutaj na miejscu – mówi Miłosz Węgrzyn, wicedyrektor departamentu prawnego, WSSE Invest-Park.

Warto też wspomnieć o tym, że w minionym roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zrealizowała szereg działań na rzecz wsparcia Ukrainy i uchodźców. W ramach takiej pomocy strefa przekazała darowiznę w wysokości 300 tys. zł na rzecz Ukrainy, jak również zorganizowała różnego rodzaju szkolenia i kursy językowe dla osób, które przybyły do Polski w związku z wojną.

Uczestniczyliśmy na bieżąco w działaniach punktu informacyjnego Urzędu Miasta. Zbieraliśmy informacje na temat przyjezdnych, na temat tego, jak możemy im pomóc. Staraliśmy się też pokazać, jak wygląda kwestia specustawy i jak zatrudnić w szybkim trybie osoby, które tutaj przybyły i potrzebują tej pracy na już – mówi Anna Mazurkiewicz, wicedyrektor Departamentu Obsługi Inwestora, WSSE Invest-Park.

W tym roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma w planach wesprzeć dzieci i młodzież w ramach nowo powstałej fundacji „Strefa talentów”.

Na początku skupiamy się na powiecie wałbrzyskim. Chcemy na razie w tym pilotażu wybrać trzy szkoły, które będziemy wspierać oferując wszelkiego rodzaju szeroko pojęte warsztaty, dodatkowe zajęcia – mówi Anna Mazurkiewicz.

Jeżeli popatrzymy na wałbrzyską strefę w taki sposób ogólny, to zobaczymy dobrze naoliwioną maszynę, która pracuje na różnych poziomach i w pewien sposób uzupełnia się wzajemnie na tych poziomach. To dla nas jest kluczowe, bo to pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość strefy, nie patrzeć na kryzys. Wręcz odwrotnie, staramy się dosyć mocno inwestować – mówi dr Mariusz Tomczak.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy