Od 25 lat walczą z rakiem piersi u wrocławianek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Unikatowy w skali kraju program profilaktyczny skierowany do kobiet z rakiem piersi powstał 25 lat temu. Był i nadal jest wzorem dla innych miast. To program kompleksowy, który zapewnia kobietom wszechstronną opiekę - pielęgniarki, położnej, lekarza ginekologa, psychologa i psychiatry. I nadal można z tego programu korzystać.

Początek programu to lata dziewięćdziesiąte. Wtedy niewiele mówiono o profilaktyce nowotworowej, o badaniach, a diagnoza – rak – traktowana była jak wyrok. 

Wyniki leczenia i przeżywalność nie nastrajały optymistycznie. Dla wielu środowisk, także kobiecych, choroba była strachem, wstydem, często ukrywanym. Organizacja systemu opieki zdrowotnej wymagała zmiany. Kobiety wsparcia, a przede wszystkim – wzrostu świadomości zagrożenia zdrowotnego – mówi Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu. 

Dlatego zdecydowano o utworzeniu Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Chorób Piersi.  Specjaliści przede wszystkim edukowali i diagnozowali tysiące kobiet. Zasada była i jest jedna – najważniejsza. 

—  W Ośrodku podczas jednej wizyty na raz, jednocześnie pracuje chirurg onkolog, radiolog, ginekolog, położna. I w czasie jednej wizyty potrafiliśmy powiedzieć co danej kobiecie jest i pokierować ją do dalszego leczenia – mówi dr Marek Rząca, chirurg onkolog, współtwórca programu. 

We Wrocławiu powstały i nadal funkcjonują Punkty Edukacji Zdrowotnej, gdzie kobiety uczy się samobadania piersi. 

Na całym świecie samobadanie piersi zostało uznane za badanie przesiewowe. Pacjentka, która jest uważna i zachowuje podstawową czujność onkologiczną potrafi najszybciej i najlepiej wyczuć, znaleźć zmianę, której nie było – mówi Ewa Krawczyńska, położna, edukatorka, w programie od 25 lat. 

Program nadal działa. Udzielono 166 tysięcy konsultacji, wykonano 60 tys. mammografii i ponad 60 tys. badań usg.  Ośrodek Diagnostyki Chorób Piersi nadal działa w Centrum Medycznym „Medix” przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu, a dla lekarzy najważniejsze jest to, że przychodzą tu na badania całe rodziny. 

Przychodzimy tutaj od 2007 roku, bo wtedy na raka piersi umarła moja mamusia.  Postanowiłyśmy się wszystkie regularnie kontrolować. Ja wciągnęłam swoją córkę, a ona swoją, czyli moją wnuczkę – mówi Marianna Wojtaszak, uczestniczka programu, pacjentka Ośrodka Diagnostyki Chorób Piersi we Wrocławiu.  

Gdyby nie moja mama i babcia tak szybko bym tu nie dotarła. Wiele moich koleżanek w ogóle się nie bada  – mówi Paulina Szymczak, uczestniczka programu, pacjentka Ośrodka Diagnostyki Chorób Piersi we Wrocławiu.  

A profilaktyka jest najważniejsza. Rocznie we Wrocławiu lekarze diagnozują ponad 1700 nowych zachorować na raka piersi. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy