Od zabytkowego kościoła do galerii:  artystyczne serce izerskiej okolicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W dawnym Kościele Ewangelickim, który ma 222 lata, Pan Adam prowadzi artystyczną Galerię Izerską. Tutaj odbywają się koncerty, wystawy oraz spotkania autorskie. W środku jest również wystawa regionalna, która tworzy mini muzeum, a są to wszystko dary od mieszkańców. 

Artystyczna Galeria Izerska to jest obiekt w bardzo małej wsi w Kromnowie, gmina Stara Kamienica. A dlaczego tak o tym mówię? Bo jest to miejsce, które niektórzy uważają, że jest magiczne. Tutaj odbywają się koncerty, tutaj odbywają się wystawy, różnego rodzaju spotkania. Jest to o tyle magiczne, że budynek ma 222 lata i jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to były kościół ewangelicki, który teraz zgodnie z napisem na jednej z tablic, która głosi, że śpiewem i grą chwalimy serce Pana, to kontynuujemy to, z tym że już jako obiekt świecki– mówi Adam Spolnik, kierownik ds. kultury i promocji w gminie Stara Kamienica.

Artystyczna Galeria Izerska to cudem ocalony od ruiny dawny ewangelicki kościół wybudowany w 1802 roku, który dzisiaj pełni rolę Galerii Sztuki i Ośrodka Kultury. 

To miejsce jest niezwykłe ze względu na ducha historii, który jest tu wyczuwalny. Ciekawa inicjatywa, bo kto by pomyślał, że galeria artystyczna może się znajdować w małej, zagubionej wśród Pogórza Izerskiego wsi. A ściąga tutaj ludzi nie tylko z najbliższych okolic, ale też przyjezdnych. Dużo ciekawych inicjatyw, począwszy od wystaw artystycznych, wystaw malarskich, wystaw rękodzieła poprzez koncerty. Takie bardziej poważne i mniej poważne, ale wszystkie na pewno ciekawe. Każdy koncert zaczyna się również takim akcentem historycznym. Zaczyna się od wybicia dzwonem, który kiedyś wieńczył tutejszą wieżę kościelną. I ten akcent przypomina o historii tego miejsca, o duchu tego miejsca, a później już chłoniemy to, co tu się dzieje. Miejsce naprawdę wyjątkowe, miejsce ze swoim duchem — mówi Ludmiła Gajda, przewodnik sudecki, mieszkanka Starej Kamienicy.

Na parterze galerii znajduje się, stała ekspozycja prezentująca sztukę regionu. Zarówno artystów zawodowych, jak i amatorów. Pokazuje pamiątki po dawnych mieszkańcach okolicy. Fotografie, pocztówki, sprzęty, których używali, czy też wspomnienia.

Do tego budynku na koncerty, na wystawy zapraszamy nie tylko mieszkańców, ale również osoby przyjeżdżające tutaj do Szklarskiej Poręby, do Jeleniej Góry, w okolice. Zapraszam wszystkich co tworzą, do tego, żeby złapać ze mną kontakt. Bo mnie w tym obiekcie najbardziej interesuje proces twórczy, że ktoś coś od siebie chce dać. Czy to będzie malarstwo, czy to będzie rzeźba, czy szydełkowanie, czy śpiewanie, gra na organkach, to nieistotne. Ja jestem otwarty na współpracę ze wszystkimi, co chcą tworzyć. Tak że zapraszamy – mówi Adam Spolnik, kierownik ds. kultury i promocji w gminie Stara Kamienica.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy