Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tego lata w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej. W badanych próbkach wody z rzeki wykryto złote algi. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaczyna program odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry. Wnioski można składać do końca października. 

– Jako instytucja finansowa dajemy taką możliwość Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu, ale też wszystkim innym uprawnionym do zarybiania, do tego, żeby ewentualnie mogli rozpocząć akcję związaną właśnie z poprawą tego ekosystemu. Każdorazowo beneficjant, który będzie do nas aplikował o środki, będzie musiał mieć pozytywną opinię i wtedy, kiedy ta pozytywna opinia będzie – wtedy będzie mógł zgłosić się do nas po środki finansowe, chociażby na zarybianie  Odry – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Katastrofa ekologiczna dotknęła wszystkie gatunki ryb.  Nie zauważono natomiast, żeby jakiś gatunek zniknął. 

– Pierwsza informacja, ale tu trudno uogólniać, od wędkarzy jest taka, że łowi się prawie wszystkie gatunki, które wcześniej występowały. W głównym nurcie Odry, na tym odcinku dolnośląskim, nie było jakiegoś wielkiego śnięcia ryb. To jest skala stosunkowo nieduża. Natomiast ryby żerowały w spokojniejszych starorzeczach i tam, z powodu przekroczonej normy tlenu, pewno zbyt wysokiej ilości amoniaku – ginęły , czyli już nie wracały go głównego nurtu Odry – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 4 lata przeznaczył 4 miliony złotych na zarybienie rzeki.  

– Z naszych szacunków wynika, że kwota 4 milionów złotych pozwoli uprawnionym do rybactwa, uprawnionym do zarybiania na to, żeby odtworzyć ekosystem na Odrze. Natomiast, oczywiście daliśmy taką furtkę, że jeżeli te środki nie wystarczą, będziemy mogli podjąć decyzje o zwiększeniu finansowania – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Teraz sytuacja w Odrze jest stabilna.

– Nie tylko przez służby państwowe, ale także przez wyższe uczelnie były badane naprawdę wszystkie parametry, wszystkie pierwiastki i de facto i wszystkie najbardziej potencjalnie możliwe związki organiczne przede wszystkim na bazie benzenu i na tą chwilę trudno stwierdzić, żeby jakikolwiek parametr był tutaj zawyżony – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Analogiczny program uruchomiły także wszystkie inne fundusze nadodrzańskie. Wniosek można złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a także w innych punktach. 

– Mamy też trzy oddziały funduszu w Wałbrzychu, w Legnicy i w Jeleniej Górze. Wystarczy odwiedzić nasze punkty, złożyć stosowny wniosek i on zostanie w sposób niezwłoczny rozpoznany – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu

Anastazja Bojko, Echo24.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy