Góry Bez Brawury – Masyw Śnieżnika

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zima to świetny czas na odkrywanie dolnośląskich gór w różny sposób - pieszo, na biegówkach lub stokach narciarskich. Wspaniałe widoki i kultowe miejsca na szlakach czekają na turystów. Trzeba jednak pamiętać, że zimą w górach panują dużo trudniejsze warunki niż w pozostałych porach roku, dlatego przed rozpoczęciem zimowej wycieczki, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy. To one pozwolą nam doskonale się bawić, a przy tym spędzić ten czas bezpiecznie.

Aplikacja „Ratunek” może okazać się na wagę złota – dzięki niej, dzwoniąc na wybrany numer alarmowy, ratownik dyżurny od razu dostaje na mapie informację o tym, gdzie się znajdujemy. To pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do zlokalizowania osoby wzywającej pomoc. Przydatne mogą okazać się również aplikacji pogodowe, bo idąc w góry, trzeba być przygotowanym na to, że warunki atmosferyczne mogą się zmienić zaledwie w ciągu kilku minut. Ratownicy przestrzegają przed brawurowym zachowaniem i wychodzeniem poza szlak.

Odpowiedni ubiór i obuwie to podstawa. Warto pamiętać o urządzeniu, które w razie potrzeby, naładuje nasz telefon, bo w niskich temperaturach smartfon może się szybko rozładować. Na początek warto zrobić plan: przestudiować mapy terenu i upewnić się jak prowadzi szlak, jaki ma stopień trudności oraz że forma i sprzęt odpowiadają warunkom. Pod uwagę należy wziąć również czas przejścia i szybciej zapadający zmrok. Warto mieć ze sobą dobrze wyposażony plecak, czyli czapkę, rękawiczki, zapasowe skarpety, ubranie przeciwdeszczowe, podręczną apteczkę, latarkę i zapałki.

Będąc dobrze przygotowanym, można bezpiecznie cieszyć się górami. Dolnoślązacy i turyści z całej Polski chętnie wybierają nasz region ze względu na wiele możliwości – obok Karkonoszy, Gór Izerskich i Sowich, wiele osób spotkać można na szlakach w masywie Śnieżnika. To najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich, sam szczyt liczy 1425 metrów nad poziomem morza i zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jednym z kultowych miejsc jest położone nieco niżej niż szczyt Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta, które powstało w 1871 roku. To jedno z najstarszych schronisk na ziemiach polskich położone na wysokości 1218 metrów nad poziomem morza.

Drugim kultowym schroniskiem w masywie Śnieżnika jest to położone na południowo-wschodnim stoku góry Iglicznej, położone na wysokości 820 metrów nad poziomem morza. Schronisko znajduje się przy węźle szlaków turystycznych, w sąsiedztwie sanktuarium Marii Śnieżnej, jednego z nielicznych tak wysoko położonych kościółków.

Rocznie sanktuarium Marii Śnieżniej odwiedza prawie 50 tysięcy osób.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy