„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
- Była prezentacja Narodowego Funduszu Zdrowia i z tej prezentacji, dla mnie, wyciągnęłam jeden wniosek, że rzeczywiście jest tak, że Centra Zdrowia Psychicznego pracują i zmieniają się z różną prędkością. Ale tam, gdzie ta zmiana zachodzi szybko i zachodzi tak, że jest zgodna z założeniami, czyli odpowiedzialności terytorialnej i tej możliwości, że jest to finansowanie na populację osób dorosłych zamieszkałych w terytorium, te dane pokazują o tym, że przede wszystkim zwiększyła się dostępność i że osoby w kryzysach psychicznych nie muszą czekać w kolejkach na uzyskanie natychmiastowej pomocy - mowiła w Telewizji Echo24 psychiatra Izabela Ciuńczyk. - Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne są chyba jednym z niewielu miejsc w całym systemie ochrony zdrowia, gdzie pacjent bez żadnego skierowania, bez żadnego umawiania się, po prostu może wejść z ulicy i powiedzieć, że potrzebuje pomocy.

(…)

– My profesjonaliści odpowiadamy w tym całym torcie, jakim jest zdrowie publiczne za 30%. 70% to jest nasza odpowiedzialność jednostkowa każdego z nas, każdego obywatela. Na przykład za to, jaką stosuje dietę, za to, jaki ma styl życia, za to, jaki ma styl w swojej aktywności fizycznej, za to, jakie używa używki, za to, w jaki sposób radzi sobie ze stresem. I to są rzeczy, które do tej pory, przynajmniej w naszym kraju, nie było na to zwracanej uwagi. Bardzo się cieszę, że od 1 września przyszłego roku w szkołach zostaje wprowadzony przedmiot, który nazywa się „Nauka o zdrowiu”. I mam nadzieję, że uczniowie w różnych przedziałach wiekowych taką wiedzę pod tytułem, jak zapobiegać i jak dbać o swoje zdrowie, jak zapobiegać chorobom, czy jak dbać o swoje zdrowie, również zdrowie psychiczne, będą dostawali od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Bo tego do tej pory nie było. Ale rzeczywiście profilaktyka, zwłaszcza profilaktyka w psychiatrii, jest czymś bardzo ważnym i czymś bardzo potrzebnym, no bo przede wszystkim nie dopuszcza do bardzo głębokiego cierpienia.

(…)

– To nadal jest tak, że trudno jest powiedzieć swojemu pracodawcy, że mam zwolnienie lekarskie z powodu kryzysu psychicznego, a dużo łatwiej jest powiedzieć, bo mam chorobę onkologiczną. I przecież nie mówiąc o tym, że z powodu choroby onkologicznej dużo więcej dostanę współczucia niż z powodu kryzysu psychicznego, ale ta zmiana w ciągu ostatnich 30-40 lat jest bardzo widoczna.

Więc jeżeli zmienia się nastawienie, jeżeli zmienia się wiedza, jeżeli zmienia się różne mechanizmy dbania o to zdrowie psychiczne, to też nie trafiamy w tak głębokich stanach i nie trafiamy tak późno, jak to było chociażby pół wieku temu.

– Priorytetem utrzymanie tej zmiany paradygmatu. Czyli, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a lepiej zapobiegać niż leczyć, bo jest odpowiedzialność terytorialna.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy