Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 12 – dr hab. Demis Pandelidis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Woda to jeden z najpowszechniejszych surowców wykorzystywanych w przemyśle. Stosuje się ją w wielu procesach - mycia, płukania, ogrzewania i chłodzenia oraz dezynfekcji urządzeń i maszyn. Woda stanowi także bazę dla wielu produktów końcowych, więc jej zapotrzebowanie w przemyśle stale rośnie, a jej stany są ograniczone. Chociaż Ziemia w ponad 2/3 swojej powierzchni składa się z wody, to zaledwie około 2% to woda słodka, która jest wykorzystywana do picia, ale również w procesach przemysłowych. Wzrost liczby ludności, a co za tym idzie zwiększenie realizacji procesów przemysłowych sprawia, że naukowcy stale szukają możliwości ograniczenia zużycia surowców, w tym wody wykorzystywanej w przemyśle.

Tysiące litrów wody, z której korzysta przemysł, są marnowane. Przedsiębiorstwa, chcąc ograniczyć koszty, stale szukają możliwości odzyskania wykorzystywanej cieszy i jej ponownego użycia w procesach przemysłowych.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej opracowali innowacyjną metodę odzyskiwania wody, która pozwala na realizację procesu destylacji, a więc odparowania wody z surowca, a następnie kondensuje ją do cieczy, przy wykorzystaniu energii z powietrza atmosferycznego. To wciąż mało znana forma energii odnawialnej, która w naturze odpowiada m. in. za powstawanie burz i huraganów.

To pozwala na oszczędzenie nie tylko wody, ale także energii elektrycznej – a więc redukuje koszty dla przedsiębiorcy. Jednym z sektorów przemysłowych, w których wykorzystuje się miliony litrów wody, jest branża spożywcza. Przykładem jest wylewanie 7 milionów ton litrów wody pochodzącej z produkcji koncentratu soku jabłkowego w Polsce. Skala marnowania jest ogromna, dlatego wrocławski start-up Organic Water, który opracował technologię pozwalającą na przywrócenie wykorzystywanej wody w formie wody pitnej.

Metoda opracowana przez zespół Politechniki Wrocławskiej może być wdrożona w różnych branżach, co ma szansę zrewolucjonizować gospodarowanie wodą w przemyśle.

Ograniczone zasoby wody sprawiają, że rolą naukowców i przemysłu jest opracowywanie rozwiązań, które pozwolą na lepsze zagospodarowanie wykorzystywanych już surowców.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy