Nauka. Tego nie przeoczysz – odc. 5 – dr hab. Katarzyna Matczyszyn

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Światło czerwone to światło o największej długości fal. Jego odpowiednie wykorzystanie w fototerapii, czyli leczeniu przy użyciu światła, może dać pacjentowi bardzo wiele korzyści. Terapia czerwonym światłem pomaga szczególnie w leczeniu stanów zapalnych, ran i udarów, a dzięki temu, że światło dociera do warstw skóry właściwej, wpływa na znajdującą się tam tkankę.

Działanie czerwonego światła jest bardzo proste, chociaż niewidoczne dla ludzkiego oka. Każda z komórek mieści w sobie centrum energetyczne, czyli mitochondrium. Tam produkowana jest energia, która stanowi zasoby dla naszego ciała. Czerwone światło dociera do mitochondrium, powodując zwiększenie tlenku azotu, a tym samym wspomaga produkcję energii, która odpowiada za procesy regeneracyjne i jest podstawowym budulcem ludzkiego organizmu. To właśnie dlatego światło czerwone wpływa pozytywnie na regenerację mięśni, poprawia jakość skory, łagodzi ból i ma tak wiele zastosowań.

Zespół profesor Katarzyny Matszyczyn pracuje nad różnymi możliwościami zastosowania światła czerwonego, na przykład w leczeniu ran powstałych w wyniku cukrzycy – choroby cywilizacyjnej, na którą cierpi co 11 z nas. W Polsce na cukrzyce choruje około 3 milionów osób – blisko 150 tysięcy ma powikłania w postaci stopy cukrzycowej, czyli owrzodzenia lub zniszczenia głębokich tkanek stopy. Rany w stopach cukrzycowych to kolonie bakterii, dlatego około 7 tysięcy pacjentów musi zostać poddanych amputacjom, przy czym po operacji umiera nawet co druga osoba. Dzięki badaniom nad zastosowaniem światła czerwonego, te liczby mogą się zmniejszać.

W badaniach zespól profesor Katarzyny Matszyczyn używa bardzo niestandardowego światła, które pochodzi z organicznych diod święcących. Tak zwane oledy są bardzo elastyczne, dzięki czemu mogą dostosować się do każdego kształtu, m. in. stopy cukrzycowej. Ogromną zaletą terapii światłem czerwonym podczas leczenia wielu różnych problemów zdrowotnych jest brak skutków ubocznych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy