Tajemniczy Dolny Śląsk – Aglomeracja Wałbrzyska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od ponad 700 lat na Pogórzu Wałbrzyskim wznosi się pewna budowla. Na początku średniowieczna, z czasem rozbudowywana do rozmiaru monumentalnego zamku, który zachwyca zróżnicowaną architekturą i malowniczym otoczeniem. Książ to największy dolnośląski zamek, który w swych murach gościł najznamienitszych europejskich polityków, w tym niemieckiego cesarza i przedstawicieli rodzin królewskich. Przez kilka wieków zamek należał do rodu Hochbergów.

Czas II wojny światowej to mroczny i tajemniczy okres w historii tego miejsca. Po wyprowadzce Hochbergów, zamek został zaadoptowany na kwaterę wojenną. Miał być gotowy dla samego Hitlera, który na Dolnym Śląsku tworzył nową kwaterę główną. I dlatego pod zamkiem powstały podziemia. Przypuszcza się, że zamek Książ był częścią kompleksu Riese – podziemnych korytarzy, bunkrów i tuneli wydrążonych w Górach Sowich na potrzeby nazistów. 

Projekt Riese to jedna z największych zagadek II wojny światowej. Podziemia zamku Książ, który miał być siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powstały dopiero w 1944 roku, więc specjalnie na potrzeby samego Führera. Dziś powierzchnia odkrytych podziemi to ponad 3 tys. m2, ale to może być zaledwie część tego, co stworzyli Niemcy. Według historyków w podziemnych notatkach poukrywane mogą być cenne obiekty, które zaginęły w trakcie wojny. 

W Zamku Książ każde pomieszczenie i pokój skrywają sekrety jego mieszkańców.  Pełne tajemnic są również dwa ostatnie piętra zamku, na co dzień nie dostępne dla ludzkiego oka. Można je jednak zobaczyć podczas nocnego zwiedzania. 

Zamek Książ zwany perłą Wałbrzycha, to jednak nie jedyne pełne tajemnic i sekretów miejsce w tej okolicy. Wałbrzych to miasto do okrycia, a jedną z takich atrakcji jest Stara Kopalnia.

Historia wydobycia surowców wokół Wałbrzycha sięga średniowiecza, a ostatni wagon z Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” wyjechał 20 września 1996 roku. Teraz to miejsce stanowi największą w Polsce atrakcję poprzemysłową, znajduje się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. 

Wałbrzych jest ważnym węzłem szlaków turystycznych w Sudetach Środkowych. W samym mieście znajduje się około 80 km, a dookoła 600 km szlaków turystycznych. Wiele z nich w Górach Wałbrzyskich prowadzi do szczytów takich jak Borowa, Chełmiec, Trójgarb. Nieodkryte i niezadeptane przez turystów Góry Wałbrzyskie zaskoczą niejednego wędrówce swoim skrywanym urokiem. 

Tajemnice można próbować dojrzeć z wież widokowych, których w Górach Wałbrzyskich nie brakuje. Zaskakuję na przykład Wieża na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Na sam szczyt wiedzie szeroka i łagodna ścieżka, a sama wieża liczy 532 metry nad poziomem morza. 

Kościół Pokoju w Świdnicy w 2001 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To największa drewniana barokowa świątynia w Europie, a w jej budowę zaangażowali się ewangelicy wszystkich stanów – od chłopów, przez mieszczaństwo i szlachtę. 

A także odkryć to wszystko, co Kościół Pokoju skrywa we wnętrzu. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy