Oddaj osocze. Uratuj życie innym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
18 tys. zakażonych i prawie 600 ofiar śmiertelnych - tak wygląda trzecia fala koronawirusa. Lekarze cały czas namawiają i przekonują, że najskuteczniejsze są szczepienia. A ci, którzy chorują, liczą przede wszystkim na osocze. Osocze ozdrowieńców - to nim cały czas leczeni są zakażeni. Jeśli podane jest w odpowiednim momencie to jest szansa, że tę straszną chorobę chorzy przejdą łagodniej. Dlatego cały czas apelujemy - jeśli tylko ktoś może oddać osocze - powinien to zrobić.

I tak zrobił Konrad Imiela – dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. Kilka miesięcy temu zachorował na Covid-19 i bardzo ciężko przechodził tę chorobę. Udało mu się wrócić do zdrowia, być może także dzięki temu, że – jako pierwszy na Dolnym Śląsku – dostał osocze ozdrowieńców. Teraz oddał osocze innym chorym. To ważne, bo osocza nigdy za dużo. 

Był boom, kiedy były apele do ozdrowieńców, a teraz jest mniej, ale w szpitalach nadal bardzo dużo jest chorych z Covid-19 – mówi dr Małgorzata Szymczyk – Nużka, RCKiK we Wrocławiu. 

Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu: dziś jest tu 162 chorych. Z 30 łóżek respiratorowych zajętych jest dwadzieścia. Lekarze apelują, by oddawać osocze dla chorych. 

Osoby, które chorowały powinny oddać w RCKIK we Wrocławiu i oddać osocze – apeluje dr Janusz Sokołowski, szef szpitala tymczasowego we Wrocławiu. 

Specjaliści tłumaczą, że nie zawsze osocze działa tak samo dobrze. Ważne jest, aby do chorego trafiło w odpowiednim czasie. 

Istotne, jest żeby pacjent dostał w pierwszym etapie choroby. Gdy pacjent jest na respiratorze to już nie pomaga – wyjaśnia dr Małgorzata Szymczyk – Nóżka, RCKiK we Wrocławiu. 

Osocze zapobiega też ciężkim powikłaniom – mówi dr Janusz Sokołowski, szef szpitala tymczasowego we Wrocławiu. 

Dlatego tak ważne jest, by osocze zawsze było dostępne dla chorujących na Covid-19. Żeby lekarze, zwracający się do Centrum Krwiodawstwa, zawsze wiedzieli, że na ten niezwykły dar ich chorzy zawsze mogą liczyć. Dlatego tacy ozdrowieńcy jak Konrad Imiela są na wagę złota. 

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy