Odnowiona historia Nadodrza

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nadodrze to dzielnica Wrocławia, która znana jest z zabytkowych kamienic. Niestety, sporo z nich jest w nie najlepszym stanie. Na szczęście to cały czas się zmienia, a potwierdzeniem jest planowany remont kamienicy przy ul. Biskupa Tomasza I.

Te prace powinny rozpocząć się jeszcze w pierwszym kwartale tego roku i potrwają około dziesięciu miesięcy. Te prace uda się zrealizować między innymi dzięki dofinansowaniu z funduszu Unii Europejskiej. Co ważne, w ramach tych prac kamienica zostanie podłączona do sieci ciepłowniczej i to oznacza nie tylko lepszą jakość powietrza, ponieważ likwidujemy kolejne nieekologiczne źródła ogrzewania, ale również poprawi komfort życia samych mieszkańców tej kamienicy – mówi Tomasz Jankowski z Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. 

Remontowana kamienica jest typowym przykładem zabudowy dla Wrocławia końcówki XIX wieku i początku XX. Jest to kamienica w typowym dla Niemiec tamtego okresu północnym renesansie czyli neorenesansie – mówi Szymon Maraszewski, przewodnik miejski po Wrocławiu. 

Jedną z cech charakterystycznych takich budowli była, znajdująca się na parterze, część usługowa. W tym przypadku to fabryka mebli.

Przy każdym remoncie zabytkowych kamienic skomplikowaną i odpowiedzialną częścią jest ta dotycząca elewacji. W tym przypadku, jeżeli chodzi o dominujący kolor to będzie to kolor oczyszczonej cegły. Możemy zauważyć, że w tej środkowej części elewacji jest cegła i będzie mocno wyeksponowana – mówi Tomasz Jankowski. 

Nadodrze kryje wiele tajemnic, a przynajmniej tak jest postrzegane­. Każdy mieszkaniec Wrocławia umie wymienić chociaż jeden charakterystyczny punkt tak zwanego Nadodrza.

Myślę, że największą ciekawostką dotyczącą Nadodrza jest to, że takiego osiedla tak naprawdę nie było. W tym sensie, że Nadodrze było częścią Ołbina. Ołbin był średniowieczną osadą, założoną w czasach piastowskich, tutaj sprowadzono Benedyktynów – mówi Sebastian Bagiński, przewodnik miejski po Wrocławiu. 

Na Nadodrzu znajduje się wiele miejsc wartych uwagi. Jednym z nich jest Park Staszica i dawny dworzec kolei wąskotorowej. 

Ciekawostką jest to, że jest to przykład parku modernistycznego. Zaraz przy parku przy ulicy Pomorskiej znajduje się dawny dworzec kolei wąskotorowej, która pierwotnie z tego miejsca jeździła w stronę Stawów Milickich, do Prusić, Krośnic i dalej – mówi Szymon Maraszewski.

Kolejnym ciekawym architektonicznie i historycznie miejscem jest mieszkanie młodopolskiego poety – Jana Kasprowicza. Z Wrocławiem związał cztery lata swojego życia, jednak ten krótki okres obfitował w wiele znaczących wydarzeń.

Studia, aresztowanie na kilka miesięcy, nieudane małżeństwo, okres głodu i działalność w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim, które dało początek współczesnej wrocławskiej polonistyce – mówi Sebastian Bagiński. 

Nadodrze to obszar miasta, który wciąż kryje w sobie wiele tajemnic, ale też regularnie je odkrywa, o czym świadczy również prężna kulturalna działalność jego mieszkańców. 

Zobacz również

Trwa intensywna kampania przed drugą turą wyborów, która już w niedzielę 21 kwietnia. Kandydaci na prezydenta Wrocławia – czyli urzędujący prezydent Jacek Sutryk oraz posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar codziennie spotykają się z mieszkańcami różnych osiedli i organizują konferencje prasowe. W I turze wygrał Jacek Sutryk, który uzyskał 34% poparcie. Niewiele mniej, bo 29% otrzymała Izabela Bodnar.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy