Odra Centrum otwarte! Jedyne takie miejsce we Wrocławiu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Odra Centrum, czyli miejsce spotkań na Odrze zostało otwarte. Można tu wypożyczyć kajaki, posprzątać rzekę i dowiedzieć się bardzo wiele na temat Odry. Jest to miejsce edukacyjne, gdzie także można się napić kawy, czy posłuchać koncertu na żywo.

– Odra Centrum jest podzielone na kilka stref. Jest strefa edukacyjna, to jest nasza misja i to na czym się najbardziej skupiamy, to uczenie dzieci szacunku do rzeki, a także poprawienie ich sprawności – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji Onwater.pl.

Centrum zajmuje się budowanie tożsamości małych i dużych odrzan. W miejscu na wodzie znajduje się laboratorium, gdzie dzieci mogą zobaczyć, co żyje w Odrze, a także zaprojektować coś dzięki drukarkom 3D.

– Najpierw staramy się zabrać dziecko na Odrę i żeby dotknęło wody, coś z tej wody przywiozło, jakieś próbki. Później z tymi różnymi materiałami na przykład roślin z Odry zakładamy fartuchy i patrzymy pod mikroskopem, jak to wygląda, badamy to wszystko i edukujemy – mówi Marek Żołna, Fundacja Onwater.pl.

W miejscu spotkań na Odrze, możemy wejść także do nietypowej toalety, w której można zobaczyć, to co mieszka w naszej rzece. W drugiej strefie znajduje się kawiarnia z salą historyczną.

– Pozwala poczuć Odrę, jak ona kiedyś wyglądała. Mamy też taras widokowy, który służy jako scena koncertowa i będą się tam odbywać muzyczne wydarzenia – podkreśla Kamil Zaremba, prezes Fundacji Onwater.pl.

Na pokładzie znajduje się także mała szkutnia, gdzie można poznać zasady budowy łodzi. W Odra Centrum można skorzystać również z wypożyczalni kajaków.

– Staramy się prosić wrocławian, turystów i nie tylko fundując im drugą godzinę w kajaku gratis, po to żeby pomogli nam posprzątać rzekę. Takie osoby dostają worki na śmieci, chwytaki i rękawiczki. Mamy już kilku liderów na przykład dziewczynka Natalia z mamą pływa i zbiera śmieci i zawsze takie dwa duże wory śmieci wyciąga. Z drugiej strony, to jest smutne, że tych śmieci cały czas tyle jest w Odrze. Realizujemy nasze cele statutowe i chcemy oczyszczać rzekę – zaznacza Kamil Zaremba, prezes Fundacji Onwater.pl.

Odra Centrum organizuje także tego lata półkolonie dla dzieci. Więcej informacji na temat wydarzeń i warsztatów można znaleźć na stronie odracentrum.org.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy