Odra Centrum zacumowane. Zaraz otwarcie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odra Centrum, czyli miejsce spotkań na wodzie już zacumowano. Słowa zamieniły się w czyny, a fundacja OnWater.pl ma co świętować. Jest to pierwsza taka przestrzeń na wodzie kulturalno-edukacyjna w Europie. Transport 400 ton nie był prostym wyzwaniem, ale udało się!

– Muszę się podpiąć chyba tutaj pod ciśnienie, bo to 10 lat oczekiwania, to pot i łzy, czujemy się bardzo wzruszeni – mówi Kamil Zaremba, fundacja OnWater.pl.

Transport nowego centrum na wodzie był bardzo dużym wyzwaniem logistycznym. Cumowanie w okolicy mostu grunwaldzkiego odbywało się na centymetry.

– 10 lat pracy, planowania i budowania, a wszystko się skończyło w minutę. Bardzo się cieszę i to duża ulga dla mnie, że wszystko się zgrało, co do milimetra – podkreśla Marek Żołna, fundacja OnWater.pl.

Miejsce ulokowania centrum jest także powrotem do historii kiedyś kiedy jeszcze nie było mostu grunwaldzkiego znajdowała się tam przeprawa cumowa.

– Wracamy historycznie po prawie 100 latach ponownie, to samo miejsce. Tworząc tradycję odrzańską i naukę, że trzeba o te rzękę dbać – dodaje Kamil Zaremba, fundacja OnWater.pl.

Nowe centrum ma integrować wszystkich odrzan, a także uczyć tego, że Odrę należy szanować i doceniać.

– Mamy również miejsce, gdzie dzieci i młodzież będą się uczyć spędzać bez komputera i mediów, gdzie w małej szkutni mogą produkować i wytwarzać różne rzeczy – podkreśla Beata Piwnik, fundacja OnWater.pl.

W środku ma działać szkoła na wodzie, a także punkt informacji turystycznej na temat Odry. Będą również dostępne dwie nowe kawiarnie jedna na dachu, a druga w środku. Nowe miejsce spotkań na wodzie ma zostać otwarte w drugiej połowie października.