„Ogrody doświadczeń” w Łukasiewicz — PORT. Poznaj bliżej tajemniczy świat nauki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowych zajęciach, które odbywają się na terenie Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii Łukasiewicz — PORT. Takie warsztaty są skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz pozwalają im bliżej zapoznać się z biologią, chemią i fizyką, a także odkryć, w jaki sposób nauka łączy się z naszym życiem codziennym.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Wejście do świata nauki” i są prowadzone przez Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń, które zajmuje się popularyzacją nauki, szczególnie wśród najmłodszych. 

To są zajęcia prowadzone w profesjonalnym laboratorium. Uczniowie biorący udział w takich zajęciach ubierają się w fartuchy, stanowią zespół badawczy, którym opiekuje się nasz pracownik, najczęściej są to doktoranci wdrożeniowi. Wspólnie taka kilkunastoosobowa grupa zgłębia różne zdefiniowane wcześniej tematy i problemy badawcze – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności i Nauki, Łukasiewicz — PORT.

Mamy na tę chwilę około 20 tematów warsztatów, w zależności od grupy wiekowej. Dla młodszych robimy na przykład farby, które rosną, robimy też wulkany. Dla starszych robimy kwasy, zasady, gęstości. Dla szkół średnich przygotowaliśmy na przykład warsztaty dotyczący tego, dlaczego liście są zielone, opowiadamy o fotosyntezie, o chemicznej stronie kuchni, gdzie mamy witaminę C, dlaczego mamy, jak sprawdzić, ile tej witaminy C mamy – mówi Patrycja Pikoń-Kwiatkowska, koordynator procesu dydaktycznego, Centrum Edukacji Technologicznej Łukasiewicz — PORT.

Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 95 we Wrocławiu.

Najpierw kroiliśmy kapustę, dodawaliśmy ją do probówek. Po tym, jak ją zagotowaliśmy, to ona wypuściła sok niebieski i do tego soku, który był w probówkach dodawaliśmy różne substancje typu ocet, proszek do prania, sodę oczyszczoną i wtedy powstawały jak gdyby takie różne mikstury, różne kolory. Mnie się bardzo podobało. Też było to dla mnie nowe, fajne doświadczenie. Cieszę się, że mogłam w czymś takim uczestniczyć i na pewno chciałabym powtórzyć to drugi raz – mówi Kinga, uczennica SP nr 95 we Wrocławiu.

Bardzo fajnie i też chciałbym to powtórzyć. Nigdy jeszcze nie miałem chemii. Tylko raz miałem na wakacjach, ciocią zrobiła mi takie warsztaty – mówi Adrian, uczeń SP nr 95 we Wrocławiu.

Bardzo są fajne. – A dlaczego są fajne, co najbardziej Tobie się podobało? – Najbardziej mi się podobało, że mieliśmy różne kompozycje kolorów i dodawaliśmy różne składniki – mówi Adam, uczeń SP nr 95 we Wrocławiu.

Pierwszy raz jestem w takim miejscu. To mieszanie wszystkiego było super. – Chciałabyś tu wrócić? – Tak – mówi Marysia, uczennica SP nr 95 we Wrocławiu.

Było bardzo fajnie. Najbardziej się podobało, jak zmieniał się kolor, jak się zmieszało z sodą lub z innymi kolorami. – Po raz pierwszy byłeś na takich zajęciach? – Tak – mówi Janek, uczeń SP nr 95 we Wrocławiu.

To jest nasz pierwszy raz i myślę, że nie ostatni, bo dzieciom bardzo się podobają te zajęcia. Akurat chemii nie mają w piątej klasie, ale myślę, że to już będzie taki przedsmak do tego, żeby faktycznie polubić ten przedmiot – mówi Barbara Zybowska, nauczycielka w SP nr 95 we Wrocławiu.

Do końca roku udział w takich warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia mogą być prowadzone w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Więcej informacji na temat zajęć można znaleźć na stronie port.lukasiewicz.gov.pl w zakładce „Ogrody doświadczeń”. 

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy