Ogromny sukces studentów KN PWr Aerospace w USA. Ich sonda druga na świecie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Młodzi inżynierowie z Koła Naukowego PWr Aerospace odnieśli ogromny sukces w prestiżowym konkursie w Stanach Zjednoczonych. Ich sonda wielkości puszki, którą skonstruowali w ciągu kilku miesięcy, została doceniona, a studenci zajęli II miejsce na świecie. Byli jedyną ekipą z Polski.

To prestiżowe zawody sponsorowane przez NASA – na CanSat Competition przyjeżdżają drużyny z całego świata – Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej. Studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli do Wirginii jako jedyna drużyna z kraju i zajęli wysokie – drugie miejsce.

Jesteśmy zadowoleni, że tak dobrze nam poszło. To jest konkurs, w którym bardzo wiele rzeczy nie udaje się. Człowiek projektuje, przygotowuje, buduje cały projekt i na końcu się okazuje, czy on działa czy nie. Część środowiska trudno przetestować. Konkurs CanSat Competition organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne jest sponsorowany przez NASA, więc prestiż wśród studenckich konkursów z branży około kosmicznej – to jednej z najważniejszych – mówi Mateusz Dmitrzak, lider zespołu mechanicznego, KN PWr Aerospace.

Sam konkurs polegał na konstrukcji sondy o nazwie CanSat, która została wyniesiona przez rakietę na około 700 metrów. W trakcie opadania musiała spełnić szereg różnych zadań. Przede wszystkim spadochrony miały w pewnym momencie zostać spuszczone, kamera musiała w konkretnym miejscu i czasie zacząć nagrywać sondę. Z CanSata za pośrednictwem linki miał wypaść ładunek – dodaje Paulina Szott, KN PWr Aerospace.

Konkurs rozpoczyna się w podczas sesji zimowej. Zebraliśmy zespół w listopadzie, mieliśmy przedstawiony cel misji i wymagania. Na koniec stycznia musieliśmy dostarczyć pierwszą dokumentację – co chcemy zbudować – i to było oceniane. Na tej podstawie była decyzja sędziów, czy jedziemy do Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Mateusz Dmitrzak, lider zespołu mechanicznego, KN PWr Aerospace.

Później w trakcie finału oceniali oni sondę pod względem tego, czy spełnia wszystkie kryteria, czy jej masa nie przekracza danej wartości, czy mechanizm spadochronu działa w poprawny sposób, czy ma odpowiednie rozmiary. Ważne były również sama koncepcja i konstrukcja sondy pod względem mechanicznym i elektronicznym – podsumowuje Paulina Szott, KN PWr Aerospace.

Sędziowie brali pod uwagę również jakość transmisji radiowej i przebieg lotu. Dla młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej drugie miejsce na świecie to duży sukces, ale już teraz skupiają się na kolejnym projekcie, który realizują jako KN PWr Aerospace – tworzą pierwszego studenckiego nanosatelitę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy