Okazja czyni złodzieja. Nagminne kradzieże na ogródkach działkowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do Wrocławia znów zawitały upały. Z nieba leje się żar i właśnie w takie upalnie dni najlepszym miejscem, gdzie możemy sobie odpocząć i się ochłodzić są ogródki działkowe. Jednak niestety różne rzeczy się dzieją wtedy, kiedy działkowicze opuszczają swoje ogródki. Dlatego należy pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogłyby przyciągnąć uwagę złodziei.

Tutaj też musimy zwrócić uwagę na wszystkie osoby, które kręcą się pomiędzy ogródkami działkowymi. One oferują swoją pomoc, która często jest nie szczera, a tym osobom bardziej chodzi o naszą własność, którą pozostawiamy na ogródku działkowym – mówi sierż. sztab. Rafał Jarząb, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariusze podkreślają, że w większości przypadków to od nas zależy czy padniemy ofiarą oszustów. Należy pamiętać, że w trakcie prac ogrodowych pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać rzeczy wartościowych w łatwo dostępnych miejscach.

W momencie, kiedy opuszczamy ogródek działkowy nawet na chwilę, powinniśmy te wartościowe przedmioty – telefony, portfele, pieniądze, karty bankomatowe, dokumenty – wziąć ze sobą. Tutaj okazja czyni złodzieja, wystarczy chwila, żeby taka osoba weszła w posiadanie naszej własności – mówi sierż. sztab. Rafał Jarząb.

Dobrą zasadą jest też poznanie swoich sąsiadów, którzy w czasie naszej nieobecności będą mogli przypilnować naszą działkę. Zdarza się, że niektóre altany działkowe są okradane regularnie, nawet kilka razy w roku. 

W tym momencie, kiedy zobaczymy taką osobę, która zachowuje się w sposób podejrzany, kręci się pomiędzy tymi ogródkami działkowymi, zagląda w różne miejsca, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym fakcie policję oraz ostrzec innych działkowiczów – mówi sierż. sztab. Rafał Jarząb, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Tereny ogródków działkowych regularnie patroluje policja, jak również straż miejska. 

Nasze działania, które polegają na kontroli ogródków działkowych są przede wszystkim w zakresie termicznego przekształcania odpadów, jeśli chodzi o porządki, ale również osoby bezdomne – mówi Ewelina Bekieszczuk, starszy specjalista, straż miejska.

Dlatego działkowce muszą pamiętać o selektywnej zbiórce odpadów oraz o tym, że nie wolno palić gałęzi i liści.  

Jeżeli mamy kompostownik to je kompostujemy, natomiast jeżeli nie mamy to umieszczamy je w brązowych workach, po czym umieszczamy w miejscu gromadzenia odpadów – mówi Ewelina Bekieszczuk.

Strażnicy miejscy najczęściej interweniują z powodu nielegalnego spalania odpadów. 

Mało kto o tym wie, ale termiczne przekształcanie odpadów zielonych wydzielają bardzo trujące substancje, co tak naprawdę zagraża zdrowiu człowieka – mówi Ewelina Bekieszczuk, starszy specjalista, straż miejska.

Za nieprzestrzeganie tych zasad działkowcy mogą dostać pouczenie a nawet  mandat.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy