Okazja na wymianę pieca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ciepłe miesiące to najlepszy czas na wymianę instalacji grzewczej. Szybka decyzja to wyższa dopłata bo w następnych latach dopłaty będą niższe. Czasu niewiele bo kopciuchy zniknąć muszą do 2024 roku, a zostało kilkanaście tysięcy mieszkań.

Łącznie we Wrocławiu mamy 12 tys. mieszkań, w których mamy piece. Jest to ogromna ilość i całe siły Wrocławskich Mieszkań i Zarządu Zasoby Komunalnego mogą być niewystarczające żeby tą operację przeprowadzić w tak krótkim czasie bo przypomnę, że musimy te piece usunąć do 2024 roku zgodnie z uchwałą antysmogową. Dlatego chcemy to robić równolegle, część robi miasto, a część robią najemcy– mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik Prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wymiana będzie konieczna. Im szybciej tym lepiej dla mieszkańców nie tylko z uwagi na zanieczyszczenia. Dla tych, którzy złożą wniosek teraz, przygotowany jest szereg dofinansowań. Dlaczego warto złożyć wniosek teraz?

Można to zrobić po swojemu. W momencie gdyby miasto robiło wymianę ogrzewania w lokalu to miasto robi standaryzację w poszczególnych mieszkaniach, jedną dokumentację projektową. Natomiast jeśli samodzielnie będzie wymieniać to można to zrobić po swojemu, tyle grzejników ile będzie chciał, może wybrać urządzenie grzewcze– dodaje Guzowski.

Dodatkowo najemcy komunalni samodzielnie wymieniający piece będą zwolnieni z czynszu na 2 lata, a w kolejnych 3 płacić będą połowę czynszu. Można otrzymać również 5 tys. zł na wymianę stolarki okiennej, a także dopłaty do     rachunków jeżeli wzrosną opłaty za ogrzewanie.

Propozycja dla mieszkańców ma zachęcić do działań. Jednocześnie sztab ludzi jest gotowy do pomocy. Urzędnicy mają kompleksowo pomóc wypełnić wniosek i dobrać odpowiedni rodzaj instalacji.

Wspieramy mieszkańców w wypełnianiu wniosków, informowaniu na temat programu. Doradzamy jakie ogrzewanie można wybrać, jakie elementy techniczne trzeba wziąć pod uwagę– mówi Monika Tendaj-Bielawska, wiceprezes Wrocławskich Mieszkań

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed rozpoczęciem prac by potwierdzić posiadanie instalacji koniecznej do wymiany. Nie wszyscy mogą być podłączeni do sieci miejskiej, miasto w takim przypadku deklaruje pomoc w dobraniu instalacji. Podobnie w przypadku właścicieli zabytkowych pieców, których przebudowa może podlegać konserwatorowi zabytków.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy