Opactwo Cystersów w Henrykowie będzie na Liście Pomników Historii RP

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Opactwo Cystersów w Henrykowie jest to jedna z perełek Dolnego Śląska. Historia tego miejsca sięga XIII wieku. Jest ono znane między innymi z Księgi Henrykowskiej, gdzie zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim. Teraz nadszedł moment, aby ten obiekt znalazł się na Liście Pomników Historii RP. Na ten moment mamy na Dolnym Śląsku 12 tego typu obiektów, które znalazły się na tej liście. Opactwo Cystersów w Henrykowie będzie kolejnym.

Możemy oficjalnie poinformować, że jako samorząd województwa dolnośląskiego we współpracy z szeregiem instytucji podpisujemy wniosek o wpis Opactwa Cystersów w Henrykowie na Listę Pomników Historii RP. Nie trzeba tłumaczyć, jak istotne jest to miejsce ze względów historycznych, religijnych, kulturowych dla całego województwa dolnośląskiego – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Wniosek o wpisanie Opactwa Cystersów w Henrykowie na Listę Pomników Historii RP został podpisany przez członków zarządu województwa dolnośląskiego, jak również przez przedstawicieli gminy Ziębice, starostwa powiatowego w Ząbkowicach, parafii rzymskokatolickiej pod wyzwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Henrykowie, jak również Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa. 

Dzisiejszy wniosek otwiera drogę dla jeszcze większego docenienia Henrykowa. Przystąpiliśmy do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Henryków. Dzięki temu część terenów, część obszarów, które dzisiaj znajdują się jeszcze w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, będzie miało przeznaczenie właśnie, które w przyszłości pozwoli utworzyć w Henrykowie Centrum Słowa, Multimedialne Muzeum, miejsce edukacji – mówi dr Mariusz Szpilarewicz, burmistrz miasta i gminy Ziębice.

Myślę, że to miejsce zasługuje na takie wyróżnienie. Byłoby pięknie, gdyby właśnie była taka kontynuacja tej historii, która zaczęła się w XIII wieku, a która przez docenienie, przez obecne władze i organizacje jest w stanie kontynuować swoją misję. Pozostaje mi tylko zaprosić do Henrykowa i liczyć na to, że to miejsce będzie coraz bardziej przyciągać – mówi ks. Krzysztof Morajko, administrator Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie.

Dziedzictwo, które zostało wkomponowane w Henryków, ma wyjątkową wartość, tą kulturową, tą historyczną, taką szczególną. Chyba każdy Polak powinien odwiedzić Henryków, przeczytać Księgę Henrykowską i zapamiętać to zdanie, które w języku polskim zostało napisane i wierzę, że tak się stanie – mówi Roman Fester, starosta Ząbkowicki.

Niesamowita rzecz. To jest bardzo nobilitujące, że jeden z kilkunastu zabytków piśmienniczych Polski jest zapisany na liście UNESCO od 2012 roku. To musimy pamiętać, to musi pójść w eter i na tej podstawie wycieczki uczniów szkół podstawowych i wszystkich chętnych witamy w Henrykowie – mówi Kazimierz Piątkowski, Stowarzyszenie Przyjaciół Henrykowa.

1 lutego bieżącego roku rozpoczyna się również nabór wniosków na prace restauracyjne i konserwatorskie zabytków na Dolnym Śląsku.

W tym roku przeznaczymy na to aż 10 mln złotych. Wnioski maksymalnie do 500 tysięcy złotych. Wszystkie organizacje, właściciele, którzy posiadają zabytek na Dolnym Śląsku będą mogli wnioskować w tym konkursie. Konkurs będzie do 10 marca. Składamy po raz pierwszy tylko poprzez generator elektroniczny, więc zapraszam wszystkich do tego konkursu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy