Opaska dla seniora. Wezwie pomocy, gdy ta będzie potrzebna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zgodnie przyznają, że z nimi czują się o wiele bezpieczniej, tak samo ich rodziny. Seniorzy w gminie Kobierzyce mogą korzystać z opasek SOS. To proste urządzenie, które w odpowiedniej chwili wezwie pomoc.

Pani Stanisława ma 90 lat, opaskę nosi od kilku tygodni. Przyznaje, że miesiąc temu zasłabła na przystanku z powodu upałów. Wtedy seniorce nic poważnego się nie stało, ale dziś z opaską czuje się bezpieczniej.

-Dwa lata siedziałam bez nikogo, bo wszyscy pracują, a ja sama w domu i bardzo dużo mi to daje. Po prostu jestem pewna, że jak coś by się działo, to w ten czas nacisnęłabym to i już bym była pewna, że nie jestem sama – mówi Stanisława Kłaczyńska, seniorka.

-Opaski działają na zasadzie detektora upadku, przycisku SOS, mierzą tętno i saturację seniorów. Seniorzy noszą je przez cały czas 24 godziny na dobę i w ten sposób są monitorowani przez operatora w telecentrum – mówi Izabela Tylewska-Smuda, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobierzycach.

Pani Danuta ma 68 lat i problemy z chodzeniem. Opaska pozwoli jej szybko wezwać pomocy, gdy upadnie.

-Nie, jeszcze nie była potrzebna. Na razie jest jakby czarodziejska. Przestałam się przewracać. Raz pomyłkowo nacisnęłam na początku, bo nie wiedziałam, o co tam chodzi, ale grzecznie ktoś tam mi powiedział, że nic się nie stało – mówi Danuta Biskup, seniorka.

-Żeby przystąpić do programu, trzeba mieć skończone 65 lat, być mieszkańcem gminy Kobierzyce. Program jest przeznaczony dla osób, które mieszkają samotnię lub z rodzinami, gdzie rodziny nie są w stanie zapewnić tej opieki całodobowej, ze względu na własne prace zawodowe lub inne obowiązki. Wtedy senior nosi opaskę, może połączyć się z telecentrum, może zostać przywołany ten opiekun i dzięki temu czuje się bezpieczniej – mówi Izabela Tylewska-Smuda, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobierzycach.

-Rano wstaję, ubieram i służy mi to bardzo dobrze, bo w razie gdyby coś było źle, to ponoć nawet jakie mam ciśnienie tam wiedzą wszystko i jak trzeba naładować, to też zawiadamiają, że trzeba je po prostu podłączyć- mówi Stanisława Kłaczyńska, seniorka.

-Pewnie bezpieczniej i dzieci moje bezpieczniej się czują, wnuki, bo ja z córką mieszkam, to oni też czują bezpieczeństwo moje bardziej – mówi Danuta Biskup, seniorka.

-Opaski są bardzo wrażliwe. W sytuacjach takich, kiedy nawet jakieś lekkie poruszenie nastąpi, wówczas już operator się łączy i wtedy automatycznie są informacje zbierane, co się stało i czy senior wymaga opieki – mówi Izabela Tylewska-Smuda, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kobierzycach.

Zobacz również

KGHM Polska Mieć S.A. jest jedną z największych spółek Skarbu Państwa. Gigant branży górniczej połączy swoje siły z Politechniką Wrocławską. Nowa umowa ramowa zakłada ścisłą współpracę. Dla Politechniki Wrocławskiej będzie to poligon doświadczalny dla nowych technologii i baza konkretnej, praktycznej wiedzy dla studentów. KGHM skorzysta natomiast z zasobów naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy