Open Air Theatre Festival. Artyści na ulicach Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Teatry plenerowe z Czech, Słowacji, Węgier i Polski w ostatnich dniach zawładnęły ulicami Wrocławia. W ramach Open Air Theatre Festival artyści przygotowali dla widzów wyjątkowe show.

Imre Bernath, węgierski klaun uliczny, swoje pokazy opiera na interakcji z publicznością. Z uśmiechem na twarzy mówi, że to właśnie o ten efekt chodzi.

Na przykład tak to wygląda. Kiedy kończę swoje show, ludzie się uśmiechają. Na początku są zaskoczeni, ale po przedstawieniu przychodzi uśmiech, wtedy już mnie znają i ufają mi – mówi Imre Bernath, węgierski artysta uliczny.

Sztuka uliczna w wykonaniu Węgra jest niepowtarzalna, bo każdy występ opiera się na relacji z publicznością.

Street art to moja pasja i pewnego rodzaju misja. Ulica to taka przestrzeń. Jak niektórzy ludzie lubią teatr lub film, ja lubię ulicę – dodaje Imre Bernath, węgierski artysta uliczny.

Open Air Theatre Festival zrodził się z potrzeby wykorzystania sztuki ulicznej i przestrzeni teatralnej do budowania świadomej i przede wszystkim aktywnej strefy społecznej. Ma przybliżać sztukę i kulturę Grupy Wyszehradzkiej.

Bardzo nam zależało na tym, żeby pokazać naszych najbliższych sąsiadów, łamać stereotypy, zbliżać ich, pokazywać, że są kolorowi, fantastyczni i potrafią tak samo dużo, jak Polacy, o ile nie więcej momentami – mówi Aneta Młyńska-Wójcik, Centrum Kultury Agora.

Sztuka uliczna, w odróżnieniu od innych form, jest dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki. Artyści nie mogli narzekać na brak zainteresowania ze strony wrocławian.

Myślę, że mamy w Polsce bardzo duże tradycje różnego rodzaju sztuk ulicznych, teatrów ulicznych, uliczno-cyrkowych. Jest tych wydarzeń coraz więcej w całej Polsce, ale jakby ta kontrkultura lat 80-tych nabudowała nam takie piękne podwaliny do tego, żeby ta sztuka mogła się rozwijać, zmieniać, nadążać za trendami, czy właśnie łączyć różne tworzywa – dodaje Aneta Młyńska-Wójcik, Centrum Kultury Agora.

Kolejna odsłona Open Air Theatre Festival już we wrześniu. We Wrocławiu zawita między innymi słowacki zespół Younak. Na widzów czekać będzie historia o Janosiku z przymrużeniem oka.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy