– Siadamy wygodnie na krześle, stawiamy obie stopy stabilnie przed sobą. Ręce na kolanach, powoli zamykamy oczy – mówi Bartłomiej Malarz, Artysta Baletu Opery Wrocławskiej.
A potem rozluźniamy się i bierzemy trzy głębokie oddechy. To początek zajęć, które przygotowali artyści Opery Wrocławskiej. Warsztaty mają pomóc wszystkim, którzy po przejściu zakażenia COVID-19, mają trudności z oddychaniem. Zajęcia pomagają pobudzić oddech i rozluźnić ciało.
– Widać było, że te osoby potrzebowały ćwiczeń oddechowych. Potrzebują pracy nad tym. Często ci ludzie nie wychodzą z domu, nie rozmawiają z ludźmi, nie śpiewają też tyle, bo nie mają takiej możliwości. Oddech się spłyca, a przy tych ćwiczeniach mają okazję popracować nad tym i polepszyć przy okazji dzięki temu swoje samopoczucie – podkreśla Liliana Jędrzejczak, artystka Chóru Opery Wrocławskiej.
– Można było zaobserwować progress – głównie u ludzi starszych, którzy na początku byli w bardzo skrępowanych, zgarbionych pozycjach. Zyskali oni dzięki zajęciom dużo lepszą postawę. Fakt, że wracali ponownie świadczył o tym, że dawało im to ulgę i poprawiało ich stan fizyczny – dodaje Bartłomiej Malarz, artysta Baletu Opery Wrocławskiej.
Zajęcia stacjonarne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ale z powodu obowiązujących obostrzeń, musiały zostać zawieszone. Opera, widząc potrzebę takich zajęć, postanowiła przenieść projekt do internetu.
– Filmiki pojawiają się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Na naszych mediach społecznościowych i na naszym kanale YouTube. Filmiki mają formę instruktażu. Nasi artyści pokazują ćwiczenia do wykonywania samodzielnie w domu – wyjaśnia Bożena Ślabska, koordynatorka Projektu „Opera Daje Oddech”.
Dlatego będzie można je odtworzyć wiele razy i pracować nad poprawieniem oddechu i wydolności organizmu. Zajęcia skonstruowane są tak, żeby każdy mógł wykonać ćwiczenia samodzielnie w domu.
– Partnerem naszego projektu jest Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Wówczas gdy przygotowywaliśmy się do uruchomienia projektu, konsultowaliśmy zestawy ćwiczeń z szefem rehabilitacji Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. A więc wszystkie nasze ćwiczenia i nasz warsztat mają też opiekę merytoryczną – podkreśla Bożena Ślabska, koordynatorka Projektu „Opera Daje Oddech”.
– Odcinki internetowe mają formę kilkunastominutową. Od początku do końca zawierają różne ćwiczenia. Wystarczy podążać za tym, co pokazuje prowadzący. Zazwyczaj trening rozpoczyna się od ćwiczeń uaktywniających całe ciało. Później następują ćwiczenia oddechowe, a pod koniec ćwiczenia, w których pracujemy nad naszym głosem. Jest to swego rodzaju pakiet w pigułce – zaznacza Liliana Jędrzejczak, artystka Chóru Opery Wrocławskiej.
W zajęciach stacjonarnych uczestniczyło ponad 100 osób. Teraz filmiki są już dostępne na kanale YouTube Opery Wrocławskiej.