Opera Wrocławska podsumowała sezon 2023/2024. Co czeka na widzów w nadchodzącym 2024/2025?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart'a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Wśród premier znalazła się również opera kameralna „Manekiny”, napisana 30 lat temu przez Zbigniewa Rudzińskiego specjalnie dla Opery Wrocławskiej. W upływającym sezonie widzowie mogli zobaczyć to dzieło w nowej odsłonie w reżyserii Kamili Siwińskiej. Największym wydarzeniem sezonu była „Tosca” z udziałem Aleksandry Kurzak i Roberto Alagną. Opera Wrocławska jest trzecim miejscem na świecie gdzie można było zobaczyć ten spektakl z udziałem tego gwiazdorskiego duetu. Do tej pory było to możliwe tylko w Arena di Verona we Włoszech oraz na scenie Metropolitan Opery w Nowym Jorku. 

To było wydarzenie absolutnie niemające precedensu do tej pory, w różnych kontekstach, również takich technicznych. Udało nam się zorganizować to w ten sposób, że pierwszy raz w historii Opery Wrocławskiej, ale z tego co wiem, to w ogóle opery w Polsce, przeprowadziliśmy na pobliskim placu Wolności transmisję tego spektaklu na żywo – mówi Tomasz Janczak, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Na początku czerwca miała miejsce premiera baletowa „Napoli 1841”. Dzieło to zostało stworzone ponad 180 lat temu dla Duńskiego Teatru Królewskiego. Na deskach Opery Wrocławskiej balet ten odtworzył duński tancerz i choreograf Johan Kobborg.

Spektakl również cieszył się ogromnym powodzeniem, publiczność nie chciała puścić po spektaklu, po premierze naszych tancerzy – mówi Tomasz Janczak, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Opera Wrocławska prowadzi również działania edukacyjne dla najmłodszych. W sezonie 2023/2024 w tym zakresie zrealizowano 596 wydarzeń, w których uczestniczyło 10 tys. osób.

Kochanym dzieckiem z zeszłego sezonu jest takie wydarzenie, projekt pod tytułem „Opera Maluszka”. Teraz w niedzielę 16 czerwca będziemy kończyć sezon na scenie i będziemy popisywać się tym, czego się dzieciaki nauczyły – mówi Dorota Sosna, Opera Wrocławska.

Nadchodzący sezon 2024/2025 będzie sezonem jubileuszowym.

Będzie to już 80. sezon polskiej sceny operowej we Wrocławiu. Więc rzeczywiście sezon szczególny – mówi Tomasz Janczak, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Pierwszą planowaną premierą w nowym sezonie artystycznym będzie „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Oprócz „Nabucco”, wykonamy również pod koniec października „Requiem” Giuseppe Verdiego – mówi Anna Grabowska-Borys, kierowniczka chóru Opery Wrocławskiej.

Przed nami również w grudniu dzieło, które jest niedoścignionym wzorem gatunku opery buffa. Dzieło kompozytora Rossiniego „Cyrulik sewilski”. W marcu natomiast dzieło Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” – mówi Rafał Karczmarczyk, kierownik muzyczny, Opera Wrocławska

Nie zabraknie również premier baletowych.

Pierwsza w listopadzie to „Królowa Śniegu” według baśni Andersena. Pod koniec sezonu w czerwcu 2025 po raz pierwszy pokażemy w Polsce przepiękną produkcję baletową zatytułowaną „Frida”, która przybliży nam życie i twórczość meksykańskiej artystki Fridy Kahlo – mówi Małgorzata Dzierżon, kierowniczka zespołu baletowego Opery Wrocławskiej.

Sprzedaż biletów na nowy sezon artystyczny ruszy 17 czerwca.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy