Opera znów daje oddech

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Opera kolejny raz daje oddech. Tym razem wychodzi ze strefy online i murów budynku, aby zachęcić wrocławian do oddychania pełną piersią na świeżym powietrzu.

Pomysł projektu „Opera daje oddech” pojawił się w lutym, kiedy sporo ludzi zmagało się z dolegliwościami po covidzie. Zaczęliśmy się zastanawiać, co artyści Opery Wrocławskiej mogą zrobić, aby tę sytuację poprawić. Wpadliśmy na pomysł – skoro nasi artyści na co dzień pracują z oddechem, dykcją, kondycją – żeby uruchomić warsztaty, gdzie będziemy wykorzystywać ich kompetencje – mówi Bożena Szlawska, koordynatorka projektu.

Na początku projekt „Opera daje oddech” odbywał się w jej murach w formie warsztatów ruchowo-oddechowych.

Projekt spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Ludzie, którzy przychodzili na warsztaty, bardzo je sobie chwalili. Część z nich uczestniczyła we wszystkich edycjach, do momentu, aż musieliśmy przez lockdown zamknąć tę działalność stacjonarną i przejść na zajęcia online mówi Bożena Szlawska, koordynatorka projektu.

Po lockdownie Opera znów będzie uczyć oddechu stacjonarnie, ale działania te zakrojone będą na jeszcze większą skalę.

Wróciliśmy ze stacjonarną edycją warsztatów i znów zapraszamy państwa do przepięknego foyer Opery Wrocławskiej, gdzie można pośpiewać z artystką naszego chóru. Od 26 czerwca ruszamy z edycją plenerową. Będzie nas można spotkać w różnych miejscach Wrocławia w każdą sobotę o 18:00. Szczegółowa lista miejsc będzie zamieszczona na naszej stronie internetowej – mówi Bożena Szlawska, koordynatorka projektu.

To, co odbywało się wcześniej było ukierunkowane na oddech. Podczas zajęć prowadziliśmy ćwiczenia mające poprawić jakość naszego oddechu, były tylko drobne elementy związane ze śpiewem. Ponownie ruszamy z zajęciami na żywo i chcemy, aby te zajęcia w foyer były nastawione na śpiew. Będziemy uczyć się utworów z dzieł operowych – mówi Liliana Jądrzejczak, prowadząca zajęcia.

Jak mówi pani Liliana, śpiew jest jedną z dróg do poprawy zdolności oddechowych, co w czasach popandemicznych jest szczególnie ważne.

Zajęcia będą kierowane zarówno do osób, które przeszły chorobę, ale osoby, które nie chorowały też oczywiście mogą w nich uczestniczyć. Ponieważ poprawa jakości oddechu jest wskazana dla każdego. Od września chcemy, żeby utworzyła się stała grupa, z którą będziemy tworzy własny repertuar chóralny, będziemy się skupiać właśnie na dziełach operowych. Przyjść może każdy – ci, którzy śpiewali w innych chórach lub nadal w nich śpiewają. Osoby, które nigdy nie miały kontaktu ze śpiewem, również mogą przyjść – mówi Liliana Jądrzejczak, prowadząca zajęcia.

Warsztaty plenerowe dostępne są dla wszystkich. Na zajęcia odbywające się w Operze trzeba się zapisać.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy