Opowieści ze Wschodu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kolejne obostrzenia zablokowały możliwość odbywania się wydarzeń kulturalnych. Mikrogranty przenoszą się do sieci, a wśród również projekt „Byliny to nie bliny”.

Byliny mówią o słynnych znanych wielkich mocarzach. Mocarzach na Rusi – przeważnie jest to Ruś Kijowska, a także Nowogrodzka. Co robili mocarze? Oni walczyli, bronili swojej ziemi, byli najeźdźcami, strzelali z łuku, walczyli też o miłość. W bylinach spotykamy nie tylko mężczyzn, ale też kobiety, to były mocarki — mówi Alia Lacovuc, koordynatorka projektu.

Snucie opowieści o dawnych czasach i ich bohaterach to ważna tradycja dla Rosjan, u nas niemal nieznana. Byliny narodziły się w XIX w. Większość z zachowanych bylin pochodzi z północnych regionów Rosji, gdzie również mają swoją ojczyznę.

Tradycja opowiadania historii sięga dawnych czasów i jest bliska każdemu narodowi. W każdym narodzie spotykamy taką tradycję opowiadania historii, legend, bylin – od starszego pokolenia do młodszego pokolenia. Byliny są ważne dla Rosji, ponieważ jest to nasza tradycja — dodaje Alia Lacovuc.

„Byliny to nie bliny – baśniowe warsztaty opowiadań” mają przybliżyć nam tę niezwykłą tradycję naszych sąsiadów. W trakcie trzech spotkań uczestnicy zapoznają się z zasadami sztuki opowiadania historii, wysłuchają opowieści prawdziwych opowiadaczy, poznają ciekawostki językowe oraz stworzą własne byliny. Wydarzenie miało odbyć się w Centrum Kultury Agora, z racji pandemii – przeniesie się do internetu.

Rzeczywiście działania odbędą się online przez platformę do komunikacji. Organizatorzy zadbają o odpowiednią atmosferę. Będą stroje, które są bardzo ważnym elementem przy tego rodzaju działaniach, przy snuciu opowieści o dawnych dziejach słowiańskich czy rosyjskich – mówi Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław.

Uważam, że świat bylin jest o tyle interesujący, o tyle ciekawy i o tyle wart uwagi, że trzeba o tym mówić. I chciałabym przenieść troszeczkę swojej kultury tu na teren Polski, żeby ludzie dowiedzieli się o tych wspaniałych mocarzach, których kiedyś mieliśmy. Jest to historia nie tylko Rosjan, a jest to historia wschodnich Słowian – i to nas łączy — mówi Alia Lacovuc.

Pierwsze ze spotkań odbędzie się 12 listopada, obowiązują zapisy mailowe – szczegóły odnajdziemy na facebookowej stronie wydarzenia.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy