Organy Englera znów zabrzmią. Rusza cykl darmowych koncertów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Doszczętnie spłonęły podczas pożaru w 1976 roku, a ich odbudowanie trwało prawie 4 lata. Organy Englera robią niesamowite wrażenie wizualne. Teraz wrocławianie będą mieli okazje usłyszeć ten XVIII-czy instrument, bo miasto zaplanowało cykl darmowych koncertów organowych, podczas których zagrają najwybitniejsi artyści z całego świata.

Jako pierwszy zagra Karol Mossakowski, przez wielu uważany za najzdolniejszego organistę młodego pokolenia. Każdy z dziesięciu koncertów będzie darmowy – pierwszy z nich odbędzie się w czwartek 31 marca, a repertuar zostanie powtórzony dzień później. Koncerty powrócą po świętach wielkanocnych 21 kwietnia – będą odbywać się co czwartek o godz. 19:00.

Zainteresowanie jest gigantyczne. Z tego powodu, że organy zostały sfinansowane ze środków publicznych, chcemy pokazać i pochwalić się wspaniałym instrumentem, który dzięki temu powstał. Jest to jeden z najlepszych instrumentów w Europie. Zapytania o możliwość zagrania koncertu spływają do nas dosłownie zewsząd. Koncerty te są bezpłatne, w każdym z nich będzie mogło wziąć udział minimum 350 osób – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.

Wejściówki na najbliższe koncerty można odbierać przed Domkiem Miedziorytnika do wyczerpania puli biletów. Na osobę przysługują maksymalnie dwa miejsca.

Kiedy robiliśmy już pierwszy koncert, to zabrakło wejściówek, ludzie byli rozczarowani, że tak mało. Dzisiaj może ich być więcej, bo pandemia podobno się skończyła, w związku z tym już nie będzie takich obostrzeń, jak były wcześniej – podkreśla sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas.

Organy Englera – nazywane głosem Śląska – to wyjątkowy instrument.

Wrażenie są niesamowite. Nie chodzi tylko o kwestie wizualne, bo to już znamy – wiemy, jak niesamowity w szczegółach jest ten instrument. Samo brzmienie jest szlachetne, ciepłe i takie, że od razu trafia do serc. Założenie jest takie, żeby jak najwięcej wrocławian mogło poznać i posłuchać tego instrumentu, wyrobić sobie na jego temat opinię. Po świętach wielkanocnych ruszamy z cotygodniowymi koncertami. Już na sam początek mamy wielki akcent – udało nam się zaprosić Nathana Laubego, wybitnego amerykańskiego organistę. Nie musiałem go namawiać, jak tylko rzuciłem hasło, czy chciałby przejechać, powiedział, że w każdej chwili. Już o instrumencie słyszał – mówi Karol Mossakowski, organista.

Organy Englera zostały odbudowane po 45 latach od pożaru. Mają 17 metrów wysokości i 10 metrów szerokości, w sumie to 3 468 piszczałek. Odbudowa podzielona była na kilka etapów, potrzebne były 2 kilogramy złota, a wszystkie elementy zostały wykonane z drewna i odtwarzane zgodnie z dawną technologią.

Budowaliśmy te organy 3 lata i 7 miesięcy. Przypomnę, że Engler budował te organy 11 lat, więc trochę skróciliśmy ten okres budowy. Jak na samym początku mówiliśmy, organy będą służyły nie tylko kościołowi. Kościół – zwłaszcza taki – powinien mieć takie organy, ale również będą służyły nie tylko mieszkańcom Wrocławia, także turystom. Odbudowując je, mieliśmy na myśli to, że będą się tu odbywać koncerty – dodaje Włodzimierz Patalas.

Wejściówki na kolejne koncerty będą rozdawane zawsze w środy, w przeddzień koncertu przed Domkiem Miedziorytnika.

Zapowiadane koncerty: 
·        czwartek, 31 marca 2022, godz. 19.00 
Karol Mossakowski (Polska/Francja) 
·        piątek, 1 kwietnia 2022, godz. 19.00 
Karol Mossakowski (Polska/Francja) 
·        czwartek, 21 kwietnia, godz. 19.00 
Nathan Laube (USA) 
·        czwartek, 28 kwietnia, godz. 19.00 
Arkadiusz Bialic (Kraków) 
·        czwartek, 5 maja, godz. 19.00 
Pavel Kohout (Czechy) 
·        czwartek, 12 maja, godz. 19.00 
Hanna Dys (Gdańsk) 
·        czwartek, 19 maja, godz. 19.00 
Stefan Kiessling (Niemcy) 
·        czwartek, 26 maja, godz. 19.00 
Marek Fronc (Legnica) 
·        czwartek, 2 czerwca, godz. 19.00 
Agnieszka Tarnawska (Poznań) 
·        czwartek, 9 czerwca, godz. 19.00 
Tomasz Głuchowski (Wrocław) 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy