– Warto przejść się po Nadodrzu, do tych wszystkich zakładów rzemieślniczych, wszystkich małych sklepików, które są magiczne i bardzo różnorodne. Taki prezent od rzemieślnika jest wyjątkowy i to jest właśnie najważniejsze — mówi Jacek Sterczewski.
Jednym z popularniejszych prezentów gwiazdkowych jest biżuteria — o taką łatwo u Przemysława Wanczka, który złotnictwem zajmuje się od lat. Kto odwiedza jego pracownię?
– Zazwyczaj ktoś przychodzi z jakimś swoim pomysłem, kamieniem, materiałem i okolicznością, która spowodowała, że chce on zrobić sobie coś magicznego, czyli biżuterię — mówi Przemysław Wanczek.
Wbrew pozorom biżuteria robiona na indywidualne zamówienie nie jest droższa od tej z popularnych salonów. Oprócz talentu złotnika, w prezent klient wkłada również własne serce, bo od rozmów zaczyna się wspólna praca.
– Później trochę rysujemy razem, ustalamy różne rzeczy, zazwyczaj powstają 3 – 4 różne koncepcje i dochodzi do kompromisu wspólnych ustaleń. I później realizacja. No to już bardzo różnie wygląda, zależy od ustaleń, komplikacji projektu i różnych innych czynników — mówił Przemysław Wanczek.
Dobrym pomysłem na prezent pod choinkę jest również ubranie. Te najbardziej oryginalne i robione własnoręcznie, również znajdziemy w nadodrzańskich zakładach krawieckich, takich jak np. Pracownia nr 17.
– Tutaj robimy różne przeróbki w tym cerowanie artystyczne, również szyjemy na miarę i dla kobiet i dla mężczyzn, i dla dzieci. Sprzedajmy też gotowe ubrania, które zaprojektowała i uszyła nasza właścicielka — mówiła Natalia Szatura.
Bez wątpienia na Nadodrzu mamy z czego wybierać — w akcję zaangażowanych jest 20 pracowni w tym florystyczne, sklepy z wyjątkowymi ręcznie wykonanymi dekoracjami lub przysmakami, pracownie ramiarskie lub meblarskie.
– Można przyjść do lokali, można zamówić za pośrednictwem internetu, można też zadzwonić. Pamiętajmy o tym, że te prezenty rzemieślnicze różnią się tym, że trzeba je przygotować — dopasować, być może uszyć… To wszystko zajmuje trochę czasu, tak wygląda praca rzemieślnicza — mówił Jacek Sterczewski.
W takim razie warto odpowiednio wcześniej zainteresować się gwiazdkowym prezentem, a przy okazji wesprzeć lokalnych rzemieślników w tym pandemicznym roku.