Wydarzenia w ramach Osiedli Kultury i Sztuki mają przede wszystkim przybliżyć sztukę mieszkańcom wrocławskich osiedli. W ramach programu artyści we współpracy z radami osiedli będą organizować warsztaty, koncerty i inne różne formy artystyczne.
– Wprowadziliśmy na osiedla, czyli nie do sal koncertowych, w których na co dzień możemy bywać, ale dokładnie do tych społeczności najmniejszych, lokalnych, sprowadziliśmy wspaniałych artystów z całego regionu – mówi Izabela Duchnowska, Dolnośląskie Laboratorium Kultury w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
– To nie były tylko i wyłącznie koncerty, bo to jest pierwsze skojarzenie, ale i spektakle teatralne, np. na Szczepinie, warsztaty, które były realizowane w innych osiedlach, koncerty nawet w kościele też były bardzo, bardzo ciekawe. Różnorodność jest duża. Ja wierzę w kreatywność i radość wrocławskich i dolnośląskich artystów, tak że bardzo zachęcam do tego, aby wziąć udział w tegorocznej edycji – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Ja jestem z zawodu kompozytorem. Skończyłem Wrocławską Akademię Muzyczną. Ania jest pianistką, wokalistką. Na co dzień gramy autorską muzykę, tworzymy duet Chillove. Tylko jest to muzyka elektroniczna, troszeczkę może niszowa, jeżeli chodzi o takie przedsięwzięcia, jak dzisiejszy piknik, ale też wiele lat graliśmy ze sobą akustycznie, czyli fortepian i wokal i graliśmy wtedy już wszystkie najpopularniejsze covery, niektóre w naszych autorskich aranżacjach – mówi Waldemar Maszyński, zespół Chillove.
– Z programu skorzystało 17 osiedli, co dało 43 wydarzenia. Różne wydarzenia, które zgromadziły ogromną rzeszę mieszkańców. I tak jak już było powiedziane, były to warsztaty, koncerty, spektakle czy też działania, które łączyły kilka różnych wydarzeń w sobie – mówi Sławomir Czerwiński, Wrocławskie Forum Osiedlowe.
– 100 tysięcy złotych jest w tej części konkursu, do 5 tysięcy złotych brutto można aplikować, aplikują rady osiedla w duecie razem z artystami. To jest bardzo ważne, że to jest wspólna aplikacja po to, żeby razem się zrozumieć już na etapie aplikowania, żeby nie dochodziło do nieporozumień, potem, w trakcie realizacji – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Co ważne, zgłaszane przedsięwzięcia będą mogły być realizowane szybciej niż w poprzedniej edycji, a wnioski dostępne są na stronie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.