Osocze – lek nie do kupienia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podczas pandemii koronawirusa niewiele jest leków, które pomagają chorym. Najskuteczniejszym, a zarazem tym, którego nie da się kupić, jest osocze tych, którzy koronawirusa mają już za sobą.

Jest to na pewno lek wspomagający. Póki pacjent nie wytworzy swoich przeciwciał i jeszcze dodatkowo ma jakieś choroby współistniejące może być to dodatkowo jeszcze jako leczenie pacjenta z ciężką postacią Covid-19 – mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z RCKiK we Wrocławiu. 

Najlepsze dla chorych jest osocze z wysoką liczbą przeciwciał. Niestety, nie każda osoba, która przeszła koronawirusa takie przeciwciała ma. Dlatego ważne jest to, żeby osocze oddało jak najwięcej ozdrowieńców. 

Jest to przesłanką i osobistą motywacją, żeby dzisiaj tutaj być i wspólnie z innymi osocze oddawać, do czego bardzo serdecznie wszystkich namawiam i zachęcam, bo warto się dzielić z innymi tym, co mamy, aby ratować ich zdrowie i życie – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. 

Warto pamiętać, że nawet jeżeli osocze ozdrowieńca nie zawiera przeciwciał, nie idzie na marne, ponieważ przekazywane jest innej grupie chorych. Dla pacjentów covidowych najważniejsze jest jednak to, żeby w ogóle mieli szansę otrzymać osocze z przeciwciałami.