Ośrodek składa się z Poradni Zdrowia Psychicznego i z Oddziału Psychiatrycznego Dziennego. Pacjenci mogą się tu zgłosić bez skierowania i pomoc uzyskają bezpłatnie.
Program finansuje Ministerstwo Zdrowia w ramach pilotażu skierowanego do osób z doświadczeniem traumy.
- – Oddział zakontraktowany jest na 14 łóżek, działa za zasadach ambulatoryjnych. Pacjenci przebywają od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 13. W czasie tego pobytu mają zajęcia w ramach terapii indywidualnej, grupowej, zajęciowej z elementami relaksacyjnymi, muzykoterapii, aby zabezpieczyć komfort pacjenta – mówi Katarzyna Niebylska, dyrektorka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
Szacuje się, że 25-30 proc. Polaków doświadcza w swoim życiu traumy.
- – Traumę można rozumieć na różne sposoby. Są to osoby po wypadkach komunikacyjnych, takie, które doświadczyły przemocy seksualnej, były w dzieciństwie molestowane, miały problemy z przeżyciem w dorosłym życiu żałoby, mają problemy w życiu zawodowym i osobistym – mówi Wojciech Czernaś, Ordynator Oddziału Psychiatrycznego Dziennego.
W ośrodku pracuje dwóch psychiatrów, 7 psychologów i terapeutów. Otwarcie ośrodka dofinansował Urządu Marszałkowski, który na wykorzystał to spotkanie, by poinformować o ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
- – Mamy do czynienia z kontynuacją czegoś, co do tej pory w historii nie miało miejsca. Mianowicie blokowanie przez opozycję, największy Klub Koalicję Obywatelską – po raz kolejno zablokowano bieżące funkcjonowanie instytucji samorządu województwa dolnośląskiego – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszalek województwa dolnośląskiego.
Przekonywano, że przez tę decyzję stracą mieszkańcy regionu, bo – wg przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego – nie będzie m.in. pieniędzy na inwestycje w szpitalach, na budowę dróg czy zakup nowego robota chirurgicznego Da Vinci, ale także na funkcjonowanie ośrodka przy Joanitów.
- – Rozumiemy, że Koalicja Obywatelska dąży do odwołania zarządu, przewodniczącego Sejmiku, tylko dlaczego to się odbywa kosztem ważnych społecznie projektów i funkcjonowania takiego ośrodka jak ten, który najprawdopodobniej za chwilę nie będzie miał pieniędzy na bieżące funkcjonowanie – dodaje wicemarszałek.
Ośrodek Terapii Traumy nie jest raczej zagrożony, bo finansuje go Ministerstwo Zdrowia. A sam Urząd Marszałkowski w ostatnich tygodniach był bardzo aktywny i uruchomił kilka programów profilaktycznych, m.in. dotyczący osteoporozy, wcześniaków czy zakupu nowych mammografów.