Zwieńczeniem tego będzie finisaż wystawy „Psychopomp” oraz koncert z premierowym wykonaniem utworu „Osamotnienie” Pawła Hendricha. Więc to jest ten ostatni dzień, ostatnia dominanta – zdradza Dr Grzegorz Joachimiak, koordynator projektu.
Koncert odbędzie się w auli Ossolineum, wykonawcami będą katowicki zespół: Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Ja z zaprzyjaźnionym zespołem będę wykonywał elektronikę i artystycznie czuwał nad całym projektem. Kompozycja nosi tytuł „Osamotnie(nie)…”, troszkę nietypowo pisane, ostatnie „nie” jest jeszcze dodatkowo ujęte w nawias i mamy trzy kropki, jak gdyby taki dodatkowy krzyk, protest przeciwko właśnie temu osamotnieniu – mówi Paweł Hendrich, kompozytor.
Każdy kto chciałby zobaczyć jak wyglądał Caspar Neumann oraz miejsca z nim związane, również będzie miał taką okazje.
Przede wszystkim ja bym bardzo chciała zaprosić w sobotę – 23 października na takie specjalne oprowadzanie, pierwsze w ogóle chyba w historii Wrocławia śladami Caspara Neumanna. Przejdziemy się w taki dość krótki, ale myślę, że bardzo intensywny spacer, ponieważ nasze miasto dalej nosi bardzo wiele budynków, bardzo wiele miejsc, który ten wybitny wrocławianin odwiedzał, zatem to będzie takie preludium do tego czym się ten cały projekt zakończy – komentuje Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia.
To ostatnie dni, aby obejrzeć wystawę „Psychopomp”, która dostępna jest dla zwiedzających do 25 października.
Zainteresowanie jest. Cały czas zapraszamy na wystawę, ona ciągle trwa, tak jak te inne wydarzenia mają faktycznie limity związane z pandemią i nie wszyscy mogą na przykład wejść na finisaż, to wystawa jest otwarta i można z ulicy na nią przyjść. Osoby, z którymi rozmawiałam po wystawie są bardzo zadowolone, zaciekawione, zaintrygowane tak ciekawym ujęciem tematu – mówi Dr Emilia Kłoda, Muzeum Książąt Lubomirskich.
Na prezentowaną we wrocławskim Ossolineum ekspozycję składają się dzieła pochodzące ze zbiorów Zakładu Narodowego, rysunki, ryciny i fotografie oraz obrazy, obiekty i instalacje artystów współczesnych wszystkich pokoleń, od niedawnych absolwentów krakowskiej i wrocławskiej Akademii, po nieżyjących już mistrzów.
Ważne jest, że wystawa towarzyszy projektowi, który ma swojego patrona XVII-wiecznego Caspara Neumanna i to jest wielka zasługa Pana Grzegorza Joachimiaka, wydobycie tej postaci i ta postać jest bezpośrednią inspiracją również dla tematyki wszyskich wątków, które na wystawie się pojawiają – komentuje Prof. Łukasz Huculak, kurator wystawy i malarz.
25 października odbędzie się również konferencja naukowa.
Będzie to nie tylko sztuka i muzyka, ale będzie to właśnie również bio-polityka, będą nauki medyczne, będziemy mieć profesora, który pracował wiele lat w prosektorium. Będziemy mieć też spojrzenie filozoficzne, taki zoopolitikon prezentowany w tym kontekście – dodaje Dr Grzegorz Joachimiak, koordynator projektu.
Ze względu na narodowość bohatera projektu jego organizatorzy podkreślają, że ma on również za zadanie zacieśniać więzi polsko-niemieckie, dlatego jednym z patronów wydarzenia jest Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann.