Ossolińskie pogotowie książkowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mówi się, kto czyta żyje 2 razy. Drugie życie zyskują również książki w pracowni introligatorskiej Ossolineum wtedy kiedy są naprawiane.

Gdy książka trafia do pracowni introligatorskiej, czeka ją długa droga, aby zaczęła swoje drugie życie z nowym szyciem i oprawą.

  • Przede wszystkim musimy ją rozebrać, oczyścić, wykleić, uszyć, a później ładnie oprawić na przykład w skórę czy półskórek. Są różne formy oprawy. Przede wszystkim wyciąga się blok książki z oprawy, a później rozdziela się je na legi – mówi Lila Kupczak, pracownia introligatorska Ossolineum.

Legi to podzielone na części karty. Każda książka składa się z kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu leg.

  • Tutaj widzimy zszyty blok książki. Po wyciągnięciu z oprawy rozszywamy taką książeczkę, żeby ją przygotować do wyklejenia. Tutaj widzimy wyklejki stare, a tutaj mamy już przygotowane nowe – dodaje Lila Kupczak.

Ważnym etapem odnawiania książek jest ich dokładne oczyszczenie.

  • Oczyszcza się je z kurzu, brudu oraz różnych kredek czy atramentu – uzupełnia Lila Kupczak.

Najbardziej szkodliwa dla książek jest taśma klejąca.

  • Jeżeli się jakaś karta wysunie z książki, niestety często jest przyklejana taśmą klejącą, a to jest bardzo szkodliwe dla książki – dodaje Lila Kupczak.

Po oczyszczeniu ze wszystkich niepożądanych elementów książkę na nowo się zszywa.

  • W drukarni są specjalne maszyny do drukowania, a tutaj to jest ręczna robota. Książki zszywamy ręcznie. Jeżeli książka jest klejona, to każdą kartkę wyciągamy, a wręcz można powiedzieć, że wyrywamy, z tej książki. Później, jak już te wszystkie karty są rozszyte to albo łączymy je w legi, albo wkładamy w taką praskę i zaklejamy ją na biały klej, do którego dokładamy merle, żeby każda pojedyncza karta się trzymała – wyjaśnia Lila Kupczak, pracownia introligatorska Ossolineum.

Następnie książkę skleja się na gorąco odpowiednimi bibułkami. Do tego używa się klajstru, naturalnego kleju z mąki pszennej. Tak naprawdę to pierwszy etap naprawy książki. Kolejnym jest stworzenie nowej oprawy.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy