– Nasze Collegium Antropologicum to jest jedna z najstarszych budowli należących do Uniwersytetu Wrocławskiego. Pamięta jeszcze czasy Habsburskiego Uniwersytetu. Ponieważ pierwszy raz postawiono tutaj tak zwany konwikt św. Józefa jeszcze w XVII wieku. Mieszkali tu nie zamożni studenci habsburskiej uczelni, collegium jezuickiego – mówi Katarzyna Uczkiewicz, Uniwersytet Wrocławski.
Budynek należy do Uniwersytetu Wrocławskiego i zawsze służył jego potrzebom, a w ostatnich latach także Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na swój wiek kamienica od dawna wymagała remontu i odświeżenia. Prace remontowe rozpoczęto w 2018 roku od remontu i zabezpieczenia dachu.
– Pierwsze prace kosztowały około 1 mln zł. Później rozpoczęto prace konserwatorskie i takie zabezpieczające budynek, szczególnie przeciwko wilgoci, grzybowi itd. Obecna część, czyli te rusztowania, które do niedawna stały, to było świadectwo remontu fasady. Była to najbardziej rozległa i kosztowna część tego remontu, która kosztowała ponad 10 mln zł – mówi Katarzyna Uczkiewicz, Uniwersytet Wrocławski.
Chociaż rusztowania już zniknęły to prace jeszcze trwają. Zakończenie remontu jest planowane na sierpień 2022 roku.
– Budynek także zmieni swoje przeznaczenie. Dotychczas byli tutaj studenci, było także jedno z uniwersyteckich muzeów, także cześciowo miała tutaj swoją siedzibę Polska Akademia Nauk. Natomiast po remoncie przeniosą się tutaj niektóre jednostki administracji centralnej – mówi Katarzyna Uczkiewicz, Uniwersytet Wrocławski.