Ostatni etap remontu Collegium Antropologicum przy ul.Kuźniczej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od jakiegoś czasu można zauważyć, że w budynku, który znajduje się naprzeciwko gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ul. Kuźniczej 35 trwa remont. Cały proces został podzielony na kilka etapów. Parę tygodnie temu zniknęło tutaj rusztowanie, a więc teraz z zewnątrz budynek prezentuje się już bardzo ładnie. Aktualnie trwa ostatni etap remontu, obejmujący między innymi szereg robót wewnętrznych.

Nasze Collegium Antropologicum to jest jedna z najstarszych budowli należących do Uniwersytetu Wrocławskiego. Pamięta jeszcze czasy Habsburskiego Uniwersytetu. Ponieważ pierwszy raz postawiono tutaj tak zwany konwikt św. Józefa jeszcze w XVII wieku. Mieszkali tu nie zamożni studenci habsburskiej uczelni, collegium jezuickiego – mówi Katarzyna Uczkiewicz, Uniwersytet Wrocławski.

Budynek należy do Uniwersytetu Wrocławskiego i zawsze służył jego potrzebom, a w ostatnich latach także Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na swój wiek kamienica od dawna wymagała remontu i odświeżenia. Prace remontowe rozpoczęto w 2018 roku od remontu i zabezpieczenia dachu.

Pierwsze prace kosztowały około 1 mln zł. Później rozpoczęto prace konserwatorskie i takie zabezpieczające budynek, szczególnie przeciwko wilgoci, grzybowi itd. Obecna część, czyli te rusztowania, które do niedawna stały, to było świadectwo remontu fasady. Była to najbardziej rozległa i kosztowna część tego remontu, która kosztowała ponad 10 mln zł – mówi Katarzyna Uczkiewicz, Uniwersytet Wrocławski.

Chociaż rusztowania już zniknęły to prace jeszcze trwają. Zakończenie remontu jest planowane na sierpień 2022 roku.

Budynek także zmieni swoje przeznaczenie. Dotychczas byli tutaj studenci, było także jedno z uniwersyteckich muzeów, także cześciowo miała tutaj swoją siedzibę Polska Akademia Nauk. Natomiast po remoncie przeniosą się tutaj niektóre jednostki administracji centralnej – mówi Katarzyna Uczkiewicz, Uniwersytet Wrocławski.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy