Oszustwa na koronawirusa. Na co uważać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławska policja przestrzega przed nowymi metodami działania oszustów, którzy próbują wykorzystać strach przed koronawirusem. Oto kilka metod, którymi posługują się przestępcy.

W czasie pandemii koronawirusa ludzie boją się, że zostaną zarażeni. Ten okres to moment, który mogą wykorzystać przestępcy, żeby oszukać innych.

Wrocławska policja ostrzega: uwaga na wiadomości dotyczące koronawirusa  

Należy szczególnie uważać na przychodzące wiadomości SMS i maile z treścią dotyczącą wynalezionej szczepionki czy uruchomienia przez państwo rezerw żywieniowych.

– Podając oczywiście swoje dane dostępowe do karty można być pewnym, że udzielając takiej informacji pozbędziemy się znacznie większej kwoty, gdyż przestępcy wykorzystają te dane, kiedy my będziemy sądzić, że znajdujemy się na bezpiecznym portalu płatniczym – mówi nadkom. Kamil Rynkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Inną próbą oszustwa jest informacja, że państwo zabezpiecza pieniądze obywateli, które znajdują się na ich kontach.

– Jeżeli chcemy być na bieżąco z działaniami i inicjatywami podejmowanymi przez organy i instytucje państwowe, powinniśmy zaglądać na oficjalne strony – dodaje nadkom. Kamil Rynkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

W czasie pandemii przestępcy próbują też sprawdzonych metod

Przestępcy nie rezygnują ze stałych metod na policjanta czy na wnuczka. Zawsze należy zweryfikować taką informację, zanim podejmie się jakiekolwiek działanie.

Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy, nigdy też nie informuje przez telefon o szczegółach prowadzonego postępowania, więc kiedy nasz rozmówca sugeruje nam cokolwiek, co dotyczyłoby naszych środków pieniężnych, powinna zapalić nam się czerwona lampka, że ktoś chce się dobrać do naszych oszczędności – wyjaśnia nadkom. Kamil Rynkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Jeśli jednak ktoś padł ofiarą takiego przestępstwa, powinien je jak najszybciej zgłosić na policję.

CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy