Oszustwa „na kwaterę”, czyli wakacyjny sposób na kradzież

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lato i wakacje to czas wyjazdów urlopowych. Wiele osób decyduje się dzisiaj nie na tradycyjne hotele, ale na wynajem apartamentów prywatnie. Warto jednak być uważnym, zachować czujność i pamiętać, że również tutaj na nasze pieniądze czekają oszuści.

Internetowe serwisy czy pojedyncze ogłoszenia często kuszą nas ofertami last minute, limitowanymi okazjami i sloganami „zarezerwuj jeszcze dziś”. Pośpiech jest jednak naszym wrogiem i nie można zapominać o weryfikacji ofert.

Dlatego dolnośląscy policjanci przypominają kilka zasad, którymi warto kierować się podczas planowania swojego wymarzonego urlopu – podkreśla mł. asp. Anna Hajnsz z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przed zapłaceniem za cokolwiek ważne jest, aby sprawdzić dokładnie podany adres, dane kontaktowe i zdjęcia obiektu, czy sprawdzić opinie poprzednich gości. Zdarzają się nawet sytuacje, w których apartament czy hotel z internetowej oferty po prostu nie istnieje.

Sytuacja była dość śmieszna, z kolegami wybraliśmy się na wakacje. Znaleźliśmy taki hotel, który odpowiadał w sumie każdemu. Pojechaliśmy tam z kolegami, zobaczyć, jak to wygląda, zadomowić się, ale okazało się, że tego miejsca nie ma. Dość zdenerwowani, nie wiedząc, co robić, szukaliśmy czegoś innego. Napisaliśmy do Bookingu, dostaliśmy odpowiedź. Booking przeprosił nas, powiedział, że możemy wybrać sobie jakieś inne miejsce. No i skończyło się dobrze, udało nam się znaleźć coś innego, chociaż też nie było łatwo, żeby znaleźć w tym czasie dokładnie, bo to dosłownie godziny, ale się udało. Booking nam pomógł, ale tak, sytuacja taka, że rzeczywiście ogłoszenie widniało, wszystko było niby ok, pojechaliśmy na dane miejsce, a nagle tego nie ma. Rozmawialiśmy z ludźmi, przechodniami dookoła, nikt nie wiedział nawet czy kiedykolwiek coś takiego istniało – dzieli się swoimi doświadczeniami Marcin z Wrocławia.

Część portali internetowych faktycznie tutaj wykazuje ochronę dla klienta, ale nigdy nie możemy gubić tej czujności i należy pamiętać o podstawowych zasadach i weryfikacji – mówi mł. asp. Anna Hajnsz.

O zwrot zapłaconych pieniędzy najłatwiej będzie się ubiegać, jeśli zapłaciliśmy kartą. W przypadku gotówki sprawa jest trudniejsza, ale nie przegrana, jeśli mamy potwierdzenie wpłaty i rezerwacji.

Coraz więcej osób dokonuje zgłoszeń na jednostki policji o tego typu precedensach. Bardzo często są to grupowe zgłoszenia. Dlatego policjanci działają i faktycznie jest szansa, żeby tutaj uzyskać powodzenie w tym temacie – dodaje mł. asp. Anna Hajnsz.

Jeśli oferta jest zbyt atrakcyjna, żeby była prawdziwa, być może rzeczywiście prawdziwa nie jest.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy