— To jest zespół chorób o różnym podłożu, który może się bardzo podobnie objawiać. To zaburzenia pamięci, zaburzenia skupienia uwagi, emocjonalnymi, przypominania sobie. To utrata kontroli nad własnym życiem i współdziałania z innymi – mówi prof. Joanna Rymaszewska z Katedry Psychiatrii UM we Wrocławiu.
— Mój mąż Jurek jest chory na Alzheimera od 3 lat. Ja jestem żoną, opiekunką. Sytuacja rodzinna jest taka, że jesteśmy sami, mieszkamy tylko we dwoje, więc mam dużo obowiązków – mówi Jolanta Kotełko, żona chorego na Alzheimera Jerzego.
— Idealne miejsce i czas by dostrzec te osoby. By stworzyć kampanię społeczną, kampanię świadomości, nie bójmy się mówić o tej chorobie, nie bójmy się prosić o pomoc. Cieszę się, że wspiera nas miasto, województwo, MPK – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu.
— Autobusy będą jeździły z tym hasłem, ale i z pomocą. I będziemy stawać w miejscach ważnych dla seniorów, w miejscach gdzie się spotykają – nie tylko w miejscach pomocy, ośrodkach opieki, ale także przy parafiach. Będziemy tam, będziemy mówić o tych problemach, jak je leczyć, jak im zapobiegać – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.