Otępienie. Co dalej? Rusza we Wrocławiu kampania społeczna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To międzynarodowy projekt skierowany do osób cierpiących na choroby otępienne i ich rodzin. "Razem przed siebie" to program realizowany we Wrocławiu przez specjalistów z Katedry Psychiatrii UM we współpracy z Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim.

— To jest zespół chorób o różnym podłożu, który może się bardzo podobnie objawiać. To zaburzenia pamięci, zaburzenia skupienia uwagi, emocjonalnymi, przypominania sobie. To utrata kontroli nad własnym życiem i współdziałania z innymi – mówi prof. Joanna Rymaszewska z Katedry Psychiatrii UM we Wrocławiu. 

—  Mój mąż Jurek jest chory na Alzheimera od 3 lat. Ja jestem żoną, opiekunką. Sytuacja rodzinna jest taka, że jesteśmy sami, mieszkamy tylko we dwoje, więc mam dużo obowiązków – mówi Jolanta Kotełko, żona chorego na Alzheimera Jerzego.  

Idealne miejsce i czas by dostrzec te osoby. By stworzyć kampanię społeczną, kampanię świadomości, nie bójmy się mówić o tej chorobie, nie bójmy się prosić o pomoc. Cieszę się, że wspiera nas miasto, województwo, MPK – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu. 

Autobusy będą jeździły z tym hasłem, ale i z pomocą. I będziemy stawać w miejscach ważnych dla seniorów, w miejscach gdzie się spotykają – nie tylko w miejscach pomocy, ośrodkach opieki, ale także przy parafiach. Będziemy tam, będziemy mówić o tych problemach, jak je leczyć, jak im zapobiegać – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy