Otrzymano fundusze na konserwację zabytków w Lwówku Śląskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przyznano dotację na projekt Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz miasta partnerskiego Wilthen (Niemcy) pod nazwą "Dwa miasta - (bez) jednej granicy – myślą interaktywnie i bez granic". Ta dotacja jest znaczącym krokiem w kierunku rozwoju współpracy między obiema historycznymi miejscowościami.

 W ramach tego projektu przewidziane są liczne prace konserwatorskie oraz działania kulturalne, które znacząco przyczynią się do zachowania dziedzictwa kulturowego. 

Warto zaznaczyć, że projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska-Saksonia 2021-2027.

W ramach projektu „Dwa miasta – (bez) jednej granicy – myślą interaktywnie i bez granic” zaplanowano wiele ważnych działań, które obejmują:

-Prace konserwatorskie w ratuszu, które uwzględniają konserwację żeber sklepiennych, filarów w sieni lwóweckiego ratusza oraz renowację posadzki w Sali Mieszczańskiej. Te prace pozwolą na zachowanie i przywrócenie pierwotnej świetności tego historycznego budynku.

-Remont kamieniczki (baszty) w murach obronnych przy ul. Kościelnej, co jest kluczowe dla zachowania unikalnych elementów fortyfikacji miejskich.

-Zakup profesjonalnych gablot wystawienniczych, które posłużą do organizacji wystaw, w tym głównej podczas Lwóweckiego Lata Agatowego, kiedy to miasto tętni życiem i kulturą.

-Zakup gablot ekspozycyjnych do Wieży Lubańskiej oraz izby regionalnej, oraz ratusza, co pozwoli na eksponowanie cennych eksponatów związanych z historią Lwówka Śląskiego.

-Organizację działań kulturalnych, w tym wspólnych projektów z miastem partnerskim Wilthen. Te inicjatywy kulturalne umożliwią mieszkańcom i odwiedzającym odkrywanie różnorodności kulturowej obu miejscowości.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 097 134,19 euro, z czego dofinansowanie w kwocie 2 495 267,22 euro jest wsparciem finansowym na realizację tych celów.  Projekt jest planowany do realizacji w latach 2024-2027, co pozwoli na kompleksowe przywrócenie i ochronę zabytków oraz wzbogacenie życia kulturalnego Lwówka Śląskiego.

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/gminamiastolwowekslaski

Zobacz również

Od rozkładu jazdy 2023/2024 zmienia się schemat połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Większość podróżnych będzie podróżować po liniach o tym samym numerze, jednak wprowadzone zmiany porządkują numerację linii w pociągach Kolei Dolnośląskich i Polregio.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy